Akwedukt,

Lednice – Valtice, czyli romantyzm po czesku

17.9.12 Anonimowy 2 Comments

Na południu Moraw, otulony przepięknymi krajobrazami, licznymi budowlami i rozległymi parkami, znajdziemy kompleks parkowo-pałacowy Lednice – Valtice. Od roku 1996 ten uroczy zakątek należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Każdego romantyka oczaruje piękny zamek, amatorom aktywnego wypoczynku spodoba się wycieczka tutejszymi trasami rowerowymi a znawcy wina miło będą wspominać pobyt w Salonie Win. Kompleks Lednice – Valtice jest najbardziej rozległym terenem o zaplanowanym krajobrazie w Europie. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce.

Dzieło Liechtenstejnów

Liechtenstejnowie należą do najstarszych i najbogatszych rodów austriackich. Zgodnie z legendą, praojciec Liechtensteinów był biednym górnikiem, który swą ciężką pracą zarabiał na skromne życie. Pewnego razu, gdy pracował w kopalni, zjawiła się przed nim wróżka. Zaprowadziła go na koniec dawno opuszczonej sztolni, powiedziała: "Kop tutaj" i zniknęła. Górnik zabrał się posłusznie do pracy i po chwili ze skały ułamał się kamień, który rozbłysnął mu w dłoni. Właśnie od tego kamienia szlachetnego pochodzi podobno nazwisko rodu Liechtenstejnów.


Ciekawostki architektoniczne i przyrodnicze

Ród Liechtenstejnów od stuleci budował kompleks Lednice –Valtice, w którym znajdziesz liczne ciekawe budowle. Do najwspanialszych należy zamek Lednice, wieża widokowa Minaret i zamek Valtice (na zdjęciu). Warto zobaczyć także mniejsze obiekty - zameczki (Rybniční, Pohansko, Hraniční, Lovecký, Belveder, Lány), świątynie (Apollina, Trzech Gracji, Rendezvous, Reistna), kapliczkę leśną św. Huberta, ruiny Zamku Jana, wieżę ciśnień Maura, Akwedukt i wiele innych.

Brama do zespołu parkowo-pałacowego

Bramą do kompleksu Lednice-Valtice jest Břeclav. Swą nazwę miasto otrzymało po księciu Břetislavowi, który w XI wieku wzniósł zamek na pograniczu. Miasto leży na rzece Dyji, w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją. Warto dodać, że drogą kolejową wiodącą tu z Austrii przyjechał do Czech w roku 1839 pierwszy pociąg. Miasto Břeclav bywa nazywane sercem regionu Podluží, słynie z bogatych tradycji folklorystycznych. Przez całe lato odbywają się tu barwne imprezy folklorystyczne a pod koniec września tradycyjne Uroczystości Świętowacławskie, święto burczaka i wina.

Zamek Valtice i Salon Win

Ta perełka architektury była wzniesiona pierwotnie jako zamek renesansowy, następnie przebudowana w stylu barokowym. Znajdziemy tu ponad 100 pomieszczeń, z których 17 jest udostępnionych zwiedzającym. Ekspozycja prezentuje życie bogatej szlachty w XVII i XVIII wieku. W podziemiach zamkowych mieści się Salon Win, w którym można spróbować 100 najlepszych win nagrodzonych w najważniejszym Konkursie Narodowym. Znajdziemy tu także wystawę edukacyjną dotyczącą winiarstwa i regionów winiarskich w Czechach.


Zamek Lednice i ogród botaniczny

Każdego gościa zachwycą piękne, bajkowe wnętrza wspaniałego zamku. Warto zwiedzić także rozległą szklarnię z ekspozycją roślin egzotycznych, przylegającą do zamku z prawej strony. W ówczesnych czasach szklarnia była bardzo nowoczesnym obiektem, obecnie stanowi zabytek techniki. Ozdobą jest tu przywieziona z Ameryki Południowej roślinność tropikalna i subtropikalna.


Tu powstał pierwszy ołówek

Josef Hardtmuth był nadwornym architektem rodu Liechtensteinów. Do kreślenia szkiców i planów używał grafitu. Brudził on jednak dłonie, więc architekt zaczął zastanawiać się nad umieszczeniem go w drewnianej osłonie. W końcu wymyślił ołówek podobny do dzisiejszego, który nie łamie się i nie brudzi rąk. W roku 1802 opatentował swój wynalazek i w Lednicy na Morawach rozpoczął produkcję pierwszych ołówków.

Liechtenstejnskie Trasy Rowerowe

Liechtenstejnskie Trasy Rowerowe to pięć wyjątkowych tras wiodących do najpiękniejszych zabytków na terenie kompleksu Lednice – Valtice oraz Dolnej Austrii, oznaczonych herbem Liechtenstejnów. Należą do nich trasy: Książęca (31 km), Břeclavská (13,5 km), Poštorenská (11,5 km), Lednická (18 km) i Valtická (24 km). Z pewnością wycieczka po tych pięknych okolicach pozostawi niezapomniane wrażenia.


źródło czechtourism.com


[mappress mapid="66"]

2 komentarze: