Mazury i Kanał Elbląski w finale konkursu na 6 Cudów Morza Bałtyckiego

3.9.12 Anonimowy 0 Comments

Kraina Tysiąca Jezior oraz najdłuższy kanał żeglowny w Polsce znalazły się w finale konkursu na sześć najpiękniejszych miejsc dziedzictwa narodowego oraz miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych państw położonych w basenie Morza Bałtyckiego i dodatkowo na Białorusi.Kraina Tysiąca Jezior oraz najdłuższy kanał żeglowny w Polsce znalazły się w finale konkursu na sześć najpiękniejszych miejsc dziedzictwa narodowego oraz miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych państw położonych w basenie Morza Bałtyckiego i dodatkowo na Białorusi.

Konkurs „6 Cudów Morza Bałtyckiego“ został zorganizowany w ramach projektu, którego celem jest promocja potencjałów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Regionu Morza Bałtyckiego, czyli obiektów historycznych, centrów miast, miejsc cennych przyrodniczo i innych tzw. potencjałów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Stanowią one podstawę rozwoju zrównoważonej turystyki w regionie Morza Bałtyckiego i mają wpływ na aktywizację ekonomiczną regionu.

Inicjatorom akcji zależy na wzmocnieniu wspólnej tożsamości, dzięki czemu region bałtycki ma stać się bardziej widoczny i lepiej postrzegany jako miejsce wyjazdów turystycznych. Ma to sprzyjać lepszej promocji jego atrakcji oraz rozwojowi innowacyjnych produktów turystycznych.
Coraz bardziej popularne
Konkurs odbywa się w trzech etapach. W pierwszym (który zakończył się 30 maja), z 65 nominowanych wyłoniono 33 półfinalistów z największą liczbą głosów. W tym etapie Mazury znalazły się na 8 miejscu, zaś Kanał Elbląski na 15.

Od czerwca do początku września trwał drugi etap, w którym internauci wybierali finalistów konkursu, głosy zaś zbierane były od nowa. Tym razem Mazury wskoczyły na miejsce drugie, ustępując jedynie Mierzei Kurońskiej, która od 2000 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kanał Elbląski w finale wszedł na miejsce 12.
Promocja w społecznościach
- Tak mocny awans zawdzięczamy przede wszystkim naszym wiernym fanom, którzy od czasu kampanii „Mazury Cud Natury” towarzyszą nam m.in. w społecznościach internetowych – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Od czasu zakończenia światowego plebiscytu na 7 Nowych Cudów Natury, w którym Mazury znalazły się w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi, liczba osób, które zasubskrybowały i polubiły nasz kanał na Facebooku, wzrosła o 1,5 tysiąca. Dziś informacje tam umieszczane docierają bezpośrednio do ponad 36 tysięcy fanów, zaś posty na ich „tablicach” czyta 4,7 mln znajomych naszych fanów – precyzuje Radosław Zawadzki, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Posty o regionie na oficjalnym koncie „Mazury Cud Natury” śledzi też na nie mniej popularnym portalu NK.pl, ponad 8 tysięcy użytkowników.

- Jest to drugie co do popularności konto w kategorii oficjalnych kont gmin i regionów tej społeczności – zaznacza Radosław Zawadzki. – To dlatego właśnie tym kanałem promujemy dziś najmocniej nasz region w konkursach takich jak „6 Cudów Morza Bałtyckiego” czy trwający do 24 września konkurs na 7 Cudów Polski, w którym jak zdradza organizator konkursu (National Geografic Traveler), Mazury są na prowadzeniu.
Runda finałowa
Do finału weszło 16 miejsc, w tym 6 z Polski i aż 2 z województwa warmińsko-mazurskiego.

Poniżej lista wg liczby oddanych głosów:

1. Mierzeja Kurońska – Litwa/Rosja (dziedzictwo naturalne),

2. Mazury - Polska (dziedzictwo naturalne),

3. Stare Miasto w Talinie – Estonia (dziedzictwo kulturalne),

4. Stare Miasto w Wilnie – Litwa (dziedzictwo kulturalne),

5. Miasto Gdańsk - Polska (dziedzictwo kulturalne),

6. Białe Klify Rugii –  Niemcy/Dania (dziedzictwo naturalne),

7. Zamek w Malborku - Polska (dziedzictwo kulturalne),

8. Estoński Festiwal Piosenki - Estonia (dziedzictwo kulturalne),

9. Kościół św. Jana w Tartu - Estonia (dziedzictwo kulturalne),

10. Słowiński Park Narodowy – Polska (dziedzictwo naturalne),

11. Kościoły i rzeźby kamienne na Bornholmie – Dania (dziedzictwo kulturalne),

12. Kanał Elbląski – Polska (dziedzictwo kulturalne),

13. Petersburg – Rosja (dziedzictwo kulturalne),

14. Twierdza Suomenlinna – Finlandia (dziedzictwo kulturalne),

15. Muzeum Morskie w Sztokholmie – Szwecja (dziedzictwo kulturalne),

16. Puszcza Białowieska – Polska (dziedzictwo naturalne).

Ostatni etap konkursu potrwa do końca września, a ostateczną listę 6 Cudów Bałtyku poznamy na początku października.

Głosowanie jest możliwe wyłącznie za pomocą internetu - ankiety dostępnej na stronie internetowej www.6-bsr-wonders.net (strona w języku angielskim).

Należy wybrać max. 6 kandydatów, w tym max. 2 z kategorii „dziedzictwo naturalne“ (oznaczone kolorem zielonym) oraz max. 4 z kategorii „dziedzictwo kulturalne“ (oznaczone kolorem pomarańczowym). Należy pamiętać, że możliwe jest głosowanie tylko na  2 kandydatów z obrębu własnego kraju.

Szczegółowy opis głosowania dostępny jest na www.MazuryCudNatury.org.

Udział w konkursie na „6 Cudów Morza Bałtyckiego”, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej, organizowany jest w ramach programu Interreg IV B, Heritage Tourism for Increased BSR Identify, Agora 2.0, którego liderem jest Uniwersytet w Greifswaldzie. Polskim partnerem odpowiedzialnym za prowadzenie konkursu jest Krajowa Fundacja Kultury Przedsiębiorczości w Gdyni.

źródło mazurycudnatury.org

fot. © pojechanewakacje.pl

0 comments: