Bogusław Wołoszański,

Zaczęło się w Gdańsku – dokładnie 73 lata temu

3.9.12 Anonimowy 0 Comments

1 września 1939 roku o godz. 4.45 na polską placówkę wojskową na Westerplatte spadły pierwsze pociski nieprzyjaciela. Tym samym rozpoczęła się II Wojna Światowa. W 73. rocznicę tych wydarzeń gdańszczanie jak zwykle zebrali się pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, by oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń.

[caption id="attachment_3181" align="alignnone" width="448"] 73. rocznica wybuchu II Wojny Światowej
Gdańsk Westerplatte. Obchody 73. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej z udziałem Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i Metropolity Gdańskiego Abp Sławoja Leszka Głódzia - 2012-09-01 04:30:36
autor: Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl[/caption]

Poranną uroczystość rozpoczęła inscenizacja historyczna „Zaczęło się w Gdańsku – Honor Żołnierza” w reżyserii popularnego historyka i dziennikarza Bogusława Wołoszańskiego. Złożyło się na nią kilka scen z obrony Westerplatte odegranych przez około 50 rekonstruktorów.

Po inscenizacji głos zabrali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

- 73 lata temu zabrakło europejskiej solidarności. Nie były przestrzegane prawa człowieka, panował antysemityzm, nieufność, wyrosły egoizmy, które podzieliły i skłóciły narody – mówił w swoim wystąpieniu prezydent Adamowicz, podkreślając że tylko tożsamość europejska oparta na nieprzemijających wartościach daje gwarancje współpracy i przyjaźni między narodami.

Natomiast minister Siemoniak przypomniał w swoim wystąpieniu o zmarłym 5 sierpnia 2012 roku ostatnim obrońcy Westerplatte – majorze Ignacym Skowronie.

- Odejście ostatniego westerplatczyka nakłada na nas obowiązek dbania groby i przekazywania pamięci następnym pokoleniom – powiedział minister obrony narodowej. - Pamiętajmy o sile Wojska Polskiego. Dbajmy o żołnierzy i uzbrojenie, ale też budujmy tę siłę na fundamencie tradycji, honoru i obowiązku.

źródło gdansk.pl

0 comments: