degustacja,

Koszyckie Święto Wina, czyli winiarska tradycja i nowoczesność

3.9.12 Anonimowy 0 Comments

Szósta edycja ulubionego Koszyckiego Święta Wina w tym roku może poszczycić się hasłem „Gdzie nowoczesność łączy się z tradycją”.  Święto upłynie pod znakiem innowacyjnego na Słowacji połączenia tradycyjnego winiarstwa z nowoczesnymi degustacjami. Dwa miejsca, gdzie będzie przebiegał festiwal – magiczna Dolná brána i czarodziejska ulica Pri Miklušovej väznici, od czwartku 13 września do soboty 15 września będą gościć trzydziestu wystawców oferujących wysokiej jakości wina wyprodukowane na Słowacji.

Tradycja vs. Nowoczesność

Koszyckie Święto Wina to punkt kulminacyjny jesieni, kiedy miasto przypomina o winiarskich tradycjach tego regionu oraz o winnicach regionu tokajskiego – w wiosce węgierskiej  Abaújszántó. W tym roku jednak tradycja połączy się  z nowoczesnością. Do tradycji odwoływać się będzie piątkowy i sobotni program, kiedy to na scenie pojawią się zespoły folklorystyczne oraz muzyczne. Odbędzie się również pokaz wytłaczania moszczu z winogron opatrzony stosownym komentarzem. Do miasta zawita także delegacja winna /deputacja/. Nowoczesność będzie przejawiać się u samych wystawców, którzy przywiozą do Koszyc najlepsze słowackie i zagraniczne wina, a także w samym programie degustacji, który odbędzie się w sali degustacyjnej. Połączenie święta z degustacjami stanowi swoisty, słowacki fenomen. Nowoczesne pokazy zostaną zaprezentowane również na scenie, gdzie wystąpią sommelierzy prezentujący nietradycyjne degustacje, na przykład „degustacje na ślepo” lub odbędzie się winiarski quiz, w którym będzie można zdobyć cenną nagrodę.

Miejsca uroczystości – Dolná brána i ulica Pri Miklušovej väznici

Podziemny kompleks muzeum archeologicznego na Dolnej bráne oraz ulica Pri Miklušovej väznici na 3 dni staną się winiarskim sercem miasta. Dolná brána będzie tętnić życiem zarówno na ziemi, jak i w podziemiach! Przez cały czas trwania uroczystości podziemny, archeologiczny kompleks muzealny przeistoczy się w miejsce degustacji wina, serów i doskonałego jedzenia, ale również w miejsce gdzie rozbrzmiewa cygańska muzyka i można przeżyć wiele niezapomnianych chwil. Prezentację wina uzupełnią prezentacje restauracji, gdzie goście połączą wino z lokalnymi smakołykami. Nie wspominając już o wspaniałej reprezentacji winiarzy z Tokaju, wschodniej Słowacji czy innych rejonów Słowacji i świata (wraz z najlepszym słowackim winem musującym), których produkty mogą Państwo znaleźć obok takich rarytasów jak choćby wina izraelskie kosher. Nie zabraknie również łagodnego burczaka.W "nadziemiu" Dolnej brány odbędzie się ciekawy program na scenie, gdzie o wspaniałą atmosferę zadbają różne grupy muzyczne i zespoły. Będzie również okazja, aby na żywo zobaczyć wytłaczanie moszczu z winogron, sztukę sabrażu, a także wziąć udział w winiarskim quizie. Przygotowano także program dla dzieci. Część uroczystości zostanie poświęcona 3 edycji Targów Staromiejskich, na których swoje dzieła zaprezentują rzemieślnicy i artyści.

Ulica pri Miklušovej väznici stanie się miejscem biesiadowania na ulicy! Cztery namioty będą gościły dwunastu najlepszych winiarzy ze Słowacji i różnych zakątków świata. Każdy z namiotów będzie prezentował obszar hodowli winorośli lub krainę pochodzenia wina. Również tutaj znajdą Państwo różne specjały takie jak wspaniałe włoskie i francuskie wina, wina bio, wina morawskie, którym w niczym nie ustępują wina pochodzące od najlepszych słowackich producentów. Miejsce to jest bez wątpienia wyjątkowe, uroku dodają mu stare domy i kościół kalwiński będący dominantą tej okolicy. Pod namiotem, gdzie w razie niesprzyjającej pogody przygotowano 400 miejsc siedzących, o „wygodne” biesiadowanie w przyjacielskiej atmosferze nie będzie trudno. Uroku temu miejscu dodadzą również cowieczorne koncerty na żywo z muzyką jazzową. Zapach wina doskonale skomponuje się z wonią grillowanych specjałów.

Degustacje – świetny pomysł na udaną randkę

W tym roku organizatorzy przygotowali dla gości salę degustacyjną w podziemiach Dolnej brány, gdzie odbywać się będą degustacje uzupełniane o wykłady sommelierów i pełnych entuzjazmu producentów wina. Odwiedzający będą mogli nasycić wszystkie swoje zmysły w wyjątkowej romantycznej atmosferze w blasku świec. Degustacje będą mogły być przeprowadzane w grupach o maksymalnej liczbie 32 osób, aby można było skosztować wina w spokojnej atmosferze.

Najlepsi, pełni entuzjazmu wystawcy

6 edycja będzie przebiegać w wielkim stylu: na uroczystościach znajdą Państwo klasyczne wina pierwszej klasy, jak również nowe reduktywne wina tokajskie, tradycyjne tokajskie wina węgierskie z Abaújszántó, najwyższej jakości, premiowe wina słowackie, słowackich mistrzów oraz najlepszych na świecie, a także znane winnice. Żaden miłośnik wina czy smakosz nie będzie rozczarowany, wystarczy przyjść. Wszędzie będzie można spróbować innego wina! Aby przystąpić do degustacji należy zaopatrzyć się w paszport winny w cenie 7 euro zawierający startowy pakiet żetonów – oficjalny środek płatności w czasie uroczystości, kieliszek do degustacji z logiem święta i ulotkę z informacjami o festiwalu. Aby wziąć udział w kolejnych degustacjach będzie istniała możliwość zakupienia żetonów w 3 kasach – 2 na Dolnej bráne i 1 na ulicy Pri Miklušovej väznici. Degustacje będą odbywać się w czwartek od 18:00 do 22:00, w piątek i sobotę od 13:00 do 22:00.

Więcej informacji o uroczystościach znajdą Państwo na stronie www.visitkosice.eu. Imprezę organizuje Miasto Koszyce we współpracy ze stowarzyszeniem KOŠICE-Turizmus i Miejską Częścią Koszyc - Starym Miastem.

0 comments: