co zobaczyć w Gdańsku,

Gdańskie atrakcje: zoo w Dolinie Leśnego Młyna

23.9.12 Anonimowy 0 Comments

Gdańskie ZOO jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. To też jedno z najbardziej znanych miejsc rekreacji i edukacji na Wybrzeżu, odwiedzane każdego roku przez  rzesze mieszkańców Trójmiasta i turystów.

 

Gdańsk ogród zoologiczny, Polska latem, zoo, zoo Gdańsk Oliwa, co zobaczyć w Gdańsku, zoo w Gdańsku, największe atrakcje Gdańska, Gdańsk atrakcje dla dzieci
fot. gdansk.pl

Inicjatywa utworzenia na terenie Trójmiasta ogrodu zoologicznego zrodziła się u schyłku lat czterdziestych i została gorąco poparta przez mieszkańców.Entuzjazm społeczeństwa był tak wielki, iż ówczesne władze miejskie, aczkolwiek początkowo niechętne temu projektowi, wyraziły wreszcie pod koniec 1953 r. zgodę na założenie w Gdańsku ZOO. Przeznaczono na ten cel teren parkowo-leśny o powierzchni ok. 100 ha, położony w Dolinie Leśnego Młyna, niedaleko od centrum Oliwy.
O wyborze tego terenu zadecydowały jego znakomite warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny, dzięki któremu od końca XIX wieku aż do 1954 r. funkcjonował tutaj pensjonat dla osób cierpiących na schorzenia górnych dróg oddechowych i reumatyzm. Budynek główny i zabudowania gospodarcze, a także dawny młyn wodny wraz z dworkiem młynarza, pochodzącym z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, zaadaptowano na potrzeby ogrodu zoologicznego.
Uroczyste otwarcie gdańskiego ZOO nastąpiło 1 maja 1954 r. Pierwszymi jego mieszkańcami zostały ofiarowane przez mieszkańców Trójmiasta małe zwierzęta: króliki, chomiki, świnki morskie, lisy, sarenki, bażanty i papużki faliste. Kolekcja stopniowo powiększała się o inne zwierzęta egzotyczne, których głównymi dostarczycielami byli marynarze.

Swoją rozbudowę zawdzięcza oliwskie ZOO przede wszystkim pracownikom ogrodu w tym pierwszemu dyrektorowi, Michałowi Massalskiemu i mieszkańcom Trójmiasta, którzy w czynie społecznym wykonali przeważającą część prac z nią związanych. W ten sposób powstała trasa zwiedzania oraz drogi gospodarcze i dojazdowe. Poszerzono i wybagrowano naturalne rozlewiska wodne, przystosowując je dla potrzeb zwierząt; osuszono tereny podmokłe, zamieniając je w wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, ptaków i drapieżników. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych, budując ponadto z dużych głazów narzutowych "górzyste" wybiegi dla lam i owiec grzywiastych. Foki, pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną. Ogromu pracy jaką wykonali nieodpłatnie entuzjaści gdańskiego ogrodu zoologicznego, nie sposób przecenić.

W pierwszym okresie rozbudowy ZOO najpoważniejszy problem stanowiło zdobywanie i kompletowanie podstawowego składu zwierząt okazowych, a przede wszystkim stworzenie im jak najlepszych warunków życia i rozmnażania się. Starania pracowników nie poszły na marne w
W ciągu ostatnich trzech lat wybudowano pawilon ptaków i gadów, nowe wybiegi dla żółwi i kobów, alejki spacerowe, azyl dla bocianów.

źródło gdansk.pl


0 comments: