Chodské slavnosti,

Święto Chodskie – Odpust św. Wawrzyńca 2012

1.8.12 Anonimowy 0 Comments

Święto Chodskie (Chodské slavnosti) jest największym i najstarszym świętem etnograficznym w regionie zachodnioczeskim oraz drugim w Czechach, które po raz pierwszy odbywało się w 1955 roku. Każdego roku jego obchody uświetniają występy około sześciuset wykonawców – solistów oraz członków zespołów folklorystycznych z kraju i zagranicy. Już tradycyjnie festiwal jest połączony z odpustem św. Wawrzyńca, a w tym roku odbywać się będzie w dniach od 10 do 12 sierpnia. Głównym organizatorem jest Miasto Domażlice oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Święto Chodskie rozpocznie się w piątek 10 sierpnia o godzinie 17 przed Ratuszem na placu Míru, a samej imprezie będzie towarzyszyć również prezentacja najstarszego historycznego święta Drachenstich, które równolegle odbywa się w bawarskim mieście partnerskim Furth im Wald. Wystąpią również zespoły zagraniczne z Chorwacji, Francji oraz Niemiec. Na podium w pobliżu bramy na rynku będzie trwał całowieczorny program "Echa folkloru", na który składać się będzie koncert różnych gatunków muzyki w wykonaniu kapel inspirujących się muzyka ludową z różnych stron świata (Orkiestra instrumentów ludowych Ondráš, Mediterian, České srdce i Čankišou). Sobota i niedziela zaoferuje ponad 50 solowych i zbiorowych programów obywających się na kilku scenach, w tym również w ramach najmłodszej "Sceny jarmarcznej", którą uzupełni w centrum miasta wielki staroczeski jarmark.

W programach zaprezentują się wszystkie znaczące zespoły chodskie, dudziarze z wielu innych regionów folklorystycznych Republiki Czeskiej i zagranicy, łącznie z występem solistów. Przez ponad pół wieku wspólnego egzystowania Święto Chodskie i Odpust św. Wawrzyńca zyskały uwagę i uznanie wszystkich, którzy kochają folklor i kulturę. Każdego roku na imprezę przyjeżdża do Domażlic około 80 tysięcy gości z kraju i zagranicy, a wiele z nich odwiedził również prezydent Republiki Czeskiej. W ramach Święta Chodskiego odprawiane są również uroczyste polowe msze święte na Wesołej Górze (Veselá horaú) – ku czci św. Wawrzyńca w sobotę i w niedzielę o godzinie 10.

Szczegółowy program Święta Chodskeigo można znaleźć na stronie internetowej www.chodskeslavnosti.cz. Na wszystkie programy wejście jest bezpłatne. Uroczystości są organizowane przy wsparciu państwowej agencji Czech Tourism.

Bliższe informacje:

Miejski Ośrodek Kultury w Domažlicach

Mgr. Kamil Jindřich, Dyrektor

tel. 602105592

kamil.jindrich@mks.mesto-domazlice.cz

www.chodskeslavnosti.cz

nám. Míru 51

34401 Domažlice

 

źródło czechtourism

 

0 comments: