Czechy,

Czeski Krumlow, bajkowe miasto na liście UNESCO

1.8.12 Anonimowy 0 CommentsW mrocznych czasach średniowiecza, kiedy w miejscu dzisiejszego Czeskiego Krumlowa rozciągały się w dolinie rzeki Wełtawy ciemne puszcze, swoją siedzibę mieli na skale nad rzecznym brodem rozbójnicy, którzy napadali na powozy wędrowców i kupców. Po pewnym czasie siedzibę łupieżców odkrył i spalił mężny rycerz Vítek wraz ze swoją drużyną i na jej miejscu zbudował trudny do zdobycia Zamek Krumlow. Ulicę pod zamkiem nazwał na pamiątkę łotrów - Latrán. Tego, czy wspomniana legenda jest prawdziwa lub też nie z pewnością się już nie dowiemy. Jest jednak pewne, że dzisiaj Czeski Krumlow należy do jednych z najpiękniejszych miast Czech, które od 1992 roku jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody i Kultury UNESCO.
Unikat na skalę światową
Po Zamku Praskim czeskokrumlowski kompleks zamkowo-pałacowy jest drugim największym w Republice Czeskiej i jest jednym z najbardziej znaczących zabytków w Europie Środkowej.

Zwiedzający wnętrza kompleksu mają do dyspozycji dwie trasy, wieżę zamkową z celą głodową oraz lapidarium z ekspozycją rzeźb barokowych. Prawdziwą perłą dziedzictwa teatralnego jest barokowy teatr zamkowy, który należy do najlepiej zachowanych europejskich scen teatralnych z XVIII wieku z prawie kompletnym wyposażeniem dekoracji, kostiumów, rekwizytów oraz techniki scenicznej. Podziw wzbudza również najcenniejszy eksponat zamku czeskokrumlowskiego – złota kareta wykonana z pozłacanego drzewa orzechowego, która jest świadectwem zręczności ówczesnych rzemieślników. Najwyższym dostępnym miejscem obiektu historycznego jest ambit wieży zamkowej, skąd zobaczyć można całe miasto jak na dłoni. Podczas zwiedzania warto pamiętać również o piwnicach Wacława znajdujących się na IV dziedzińcu zamkowym, które w przeciwieństwie są najgłębszym dostępnym miejscem.

Rozwiązanie zagadki związanej ze skarbem może czeka właśnie na Ciebie
Rozległe ogrody barokowe z francuskimi i angielskimi elementami, fontanną kaskadową oraz jeziorkiem zamkowym zapraszają do odbycia spacerów. Warto wiedzieć, że z jeziorkiem jest związana bajka o nimfach wodnych, które tańczą w tym miejscu w noc poprzedzającą pełnię księżyca. Wieść głosi, że na wyspie jest ukryty skarb, którego strzegą nimfy wraz z krasnoludkami. Ten, kto się im spodoba może otrzymać część skarbu, ale jest w tym jeden szkopuł – czar jednego konkretnego słowa. Kto je wymówi, ten  otrzyma skarb. Prawdą jest, że wielu ludzi starało się już  zdobyć skarb, ale nikomu się to jeszcze nie udało. W przypadku, że i Tobie się to nie uda, z pewnością humor poprawi Ci jedno z przedstawień teatralnych w wykonaniu najlepszych artystów na scenie z wyjątkową widownią obrotową.

Z Krumlowem nierozłącznie związane są festiwale i galerie
Co roku Czeski Krumlow oferuje wszystkim odwiedzającym to miasto z różnych zakątków świata również bogatą paletę festiwalów. W ciągu lata w programie są koncerty w ramach najsławniejszego festiwalu czeskokrumlowskiego, a mianowicie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego (www.festivalkrumlov.cz). W tegorocznej XXI edycji festiwalu wystąpi, podobnie jak w latach ubiegłych, szereg doborowych światowych artystów. Odwiedzając Czeski Krumlow jesienią, z pewnością nasze zainteresowanie wzbudzi międzynarodowy festiwal filmów i programów wideo o ochronie środowiska oraz ochronie zabytków pod nazwą Ekofilm (www.ekofilm.cz). Miłośnicy sztuki rzemieślniczej z pewnością powinni odwiedzić Egon Schiele Art Centrum, mieszczące się w kompleksie budynków dawnego browaru miejskiego. Obok ekspozycji o życiu i twórczości Egona Schielego oraz całorocznej wystawy jego prac galeria oferuje zwiedzającym wystawy sztuki XX wieku (www.schieleartcentrum.cz). Bez wątpienia warto również odwiedzić Muzeum Fotoatelier Seidl (www.seidl.cz). Można w nim podziwiać nie tylko fotografie Szumawy oraz Krumlowa z początku XX wieku, ale również urządzenia fotograficzne oraz pierwotne wyposażenie atelier oraz domu rodziny fotografa.

Żegluga poznawcza oraz południowoczeskie specjały gastronomiczne
Całkowicie odmienne spojrzenie na miasto można uzyskać raftując lub płynąc na klasycznym kajaku dookoła niego po rzece Wełtawie. Oferta obejmuje również romantyczne spływy tratwą z pożegnaniem po zmierzchu. Z oferty można skorzystać bez żadnych obaw, ponieważ doświadczeni tratwiarze gwarantują nam nie tylko niezapomniane wrażenia, ale również suche nogi przez cały czas żeglugi. Dodatkowo ten odważny wyczyn można następnie wynagrodzić sobie wizytą w jednej z wielu stylowych restauracji z typowymi specjałami południowoczeskimi, jak na przykład kulajda z grzybami, pieczona kaczka lub naleśniki z jagodami. Wizyta w Czeskim Krumlowie w dniach wrześniowego święta ku czci św. Wacława jest gwarancją, że stoły będą uginać się od dobrego jedzenia. Nie zabraknie ani dobrego wina oraz znanego piwa Eggenberg z miejscowego browaru.

Okolice oferują piesze trasy turystyczne oraz ścieżki rowerowe
Zmęczeni spacerem po malowniczych, lecz jednocześnie ruchliwych historycznych uliczkach, możemy skorzystać z oferty wycieczek po okolicach miasta. Zobaczyć warto na przykład barokową kaplicę Matki Boskiej Bolesnej, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Wybierając dłuższą trasę turystyczną można dotrzeć na szczyt góry Kleť, gdzie znajduje się wieża widokowa, schronisko górskie z restauracją oraz obserwatorium astronomicznym. Rowerzyści mogą skorzystać z trudniejszej trasy rowerowej prowadzącej na zamek Rožmberk, lub kilkudniowej rowerowej trasy objazdowej wokół jeziora Lipenskiego.

Zabawa i edukacja na Schwarzenberskim kanale żeglugowym
Kanał należy do szczególnych zabytków technicznych południowych Czech. Jego trasa prowadzi bezpośrednio przy granicy państwowej Czech, Niemiec oraz Austrii i łączy on dorzecza rzek Wełtawy oraz Dunaju. Jego budowę rozpoczęto w 1789 roku i po licznych przerwach dokończono w 1822 roku. Kanał ma długość 44 kilometrów oraz średnią głębokość 1 metra i służy do zaopatrywania Wiednia w paliwo i drewno budowlane. Został zachowany jako znaczące dzieło techniki wodnej.


źródło czechtourism

0 comments: