6 cudów Bałtyku,

Mazury i Kanał Elbląski w konkursie na 6 cudów Morza Bałtyckiego

14.8.12 Anonimowy 0 Comments

W październiku poznamy zwycięzców plebiscytu, w którym internauci wybiorą najpiękniejsze miejsca w rejonie Bałtyku. Mazurskie Jeziora są nominowane w kategorii dziedzictwo naturalne, zaś Kanał Elbląski - jako dziedzictwo kulturowe.

W półfinale znalazły się 33 kandydatury z 9 krajów. Z tej grupy za 24 dni zostanie wybrana finałowa szesnastka. Głosować można na stronie www.6-bsr-wonders.net, oddając sześć głosów, w tym tylko dwa na kandydata ze swojego kraju.

Z Polski do półfinału zakwalifikowało się dziewięć miejsc, wśród nich także Puszcza Białowieska, Zamek Krzyżacki w Malborku i Słowiński Park Narodowy.
Organizatorem akcji jest niemiecki Uniwersytet w Greifswaldzie. Projekt jest realizowany  w ramach unijnego Programu Regionu Morza Bałtyckiego na lata 2007-2013.Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się w skali kraju i Europy bogactwem środowiska przyrodniczego. Mazury to także mekka żeglarzy, którzy co roku zawijają do portów, by chłonąć wspaniałą atmosferę i do woli oddawać się swojej pasji. Wielkie Jeziora Mazurskie, a wśród nich Mamry czy Śniardwy, połączone są bowiem siecią kanałów i śluz, tworząc ponad dwustukilometrowy szlak wodny, którego pokonanie może zająć nawet dwa tygodnie bez powtarzania trasy.


Przypomnijmy, że Warmia i Mazury już od kilku lat są kojarzone z cudownymi miejscami, głównie za sprawą konkursu na 7 nowych cudów natury, organizowanego przez szwajcarską fundację New7Wonders. Mazury znalazły się wśród 14. najpiękniejszych miejsc na Ziemi - jako jedyny polski kandydat. Dzięki akcji promocyjnej Mazury Cud Natury o regionie było głośno w Polsce i na świecie. Samorząd województwa będzie kontynuował promocję nawiązującą do tej kampanii, tym razem pod przewodnim hasłem „Cudownie…”.

Kanał Elbląski natomiast to jeden z najważniejszych zabytków w naszych regionie, techniczny ewenement w skali światowej - zaprojektowany w XIX wieku, funkcjonuje do dzisiaj. Kanał łączy kilka zachodniomazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. 100-metrową różnicę poziomów wody pokonuje przy pomocy śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.
W 2007 r. w rankingu ,,Rzeczpospolitej” został wybrany jednym Siedmiu Cudów Polski, tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu. Od 2011 roku znajduje się na prestiżowej liście Pomników Historii, wpisany został przez Prezydenta RP.

źródło wrota.warmia.mazury.pl

fot. pojechanewakacje.pl

0 comments: