Bordeaux,

Bordeaux należy do światowego dziedzictwa UNESCO!

8.8.12 Anonimowy 0 Comments

Bordeaux, stolica francuskiego regionu Akwitanii i departamentu Gironde, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wydarzenie jest wyrazem uznania dla unikalnego dziedzictwa kulturowego miasta, które rozwijało się na przestrzeni wieków w harmonii z bogatą architekturą. Bordeaux stanowi pierwszy tak rozległy obszar zaliczany do zabytków dziedzictwa Unesco. Rozciąga się na powierzchni 1810 ha, co stanowi połowę miasta i obejmuje bulwary nad rzeką Garonną.Wyjątkowe bogactwo tętniącego życiem miasta
Bordeaux z łatwością urzekło komisję Unesco. Posiada 347 zabytków historycznych, wydzielony sektor o powierzchni 150 ha pod ochroną oraz 3 kościoły (Saint-André, Saint-Michel, Saint-Seurin), które już należą do światowego dziedzictwa w ramach przystanków na Szlaku św. Jakuba z Compostelli.

Ta stolica departamentu Gironde, perełka architektury XVIII w., zawdzięcza jednak swój splendor architektom różnych epok tj.: Jacquesowi Gabrielowi (Allées de Tourny), Victorowi Louis (Grand Théâtre), Jacquesowi d’Welles (stadion miejski) oraz Richardowi Rogersowi, który jest twórcą centrum Beaubourg w Paryżu i Trybunału Sądu Najwyższego Bordeaux.

Poza niewątpliwymi walorami architektonicznymi, jury przekonały do wyboru Bordeaux atrakcyjne i tętniace życiem dzielnice: wąskie uliczki dzielnicy Saint-Michel o architekturze z lat 60-tych i 70-tych zwane Meriadeck to symbole miasta, które potrafiło iść z biegiem czasu nie tracąc swojego charakteru i swojej tożsamości.

To także zasługa prac remontowych prowadzonych w Bordeaux na dużą skalę i zapoczątkowanych w 1996 r. przez Prezydenta miasta Alain Juppé w celu poprawy wizerunku miasta. W ich efekcie przebudowano wybrzeże, odnowiono fasady budynków i utworzono linię tramwajową.Bordeaux bardziej atrakcyjne turystycznie
Wpisanie Bordeaux na listę światowego dziedzictwa Unesco to początek nowej ery dla miasta, mimo, że od kilku lat, tj. od czasu ukończenia prac remontowych, nastąpił wzrost liczby przyjazdów turystycznych. W 2006 roku Bordeaux odwiedziło 2,5 mln osób a będzie ich jeszcze więcej! By uczcić zakwalifikowanie się miasta do prestiżowej grupy światowych zabytków, Biuro Informacji Turystycznej organizuje, począwszy od soboty 7 lipca, specjalne wycieczki po zabytkowej części miasta. To wyjątkowe nocne zwiedzanie pozwala na podziwianie zabytków w nietypowy i oryginalny sposób: wszystkie zostały pięknie oświetlone!

źródło: franceguide.com

zdjęcia : Jean-Francois Tripelon

[mappress mapid="12"]

0 comments: