7 Nowych Cudów Polski

4.8.12 Anonimowy 0 Comments

Użytkownicy portalu Onet.pl zagłosowali w sondzie mającej wyłonić 7 Nowych Cudów Polski. W sumie oddano 60 tys. głosów, a wynik przedstawia się następująco:

Miejsce 7. - Stary Browar w Poznaniu

[caption id="attachment_2436" align="alignleft" width="448" caption="Fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu, czyli  Stary Browar w Poznaniu, otwarto w 2003 roku i rozbudowano w 2007. Mówi się, że to najbardziej elegancka galeria handlowa w Polsce.

Miejsce 6. - Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

[caption id="attachment_2437" align="alignleft" width="440" caption="Fot. muzeumdarlowo.pl"]Fot. muzeumdarlowo.pl[/caption]

Pochodzi z XIV wieku. Zbudowano go podczas panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. Książę w roku 1352 zakupił od bogatej mieszczki darłowskiej - Elżbiety von Behr - wyspę wraz z młynem, z myślą o budowie na niej warowni.

Miejsce 5. - Biebrzańska trasa spływu tratwami

[caption id="attachment_2439" align="alignleft" width="448" caption="Fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

Spływ tratwą po Biebrzy to sposób na sposób niekonwencjonalny odpoczynek. Przygoda jest tym większa, że nieujarzmiona rzeka nazywana jest przez niektórych Polską Amazonią.

Miejsce 4. - Zamek w Mosznej

[caption id="attachment_889" align="alignleft" width="448" caption="Fot. pojechanewakacje.pl"][/caption]

365 pomieszczeń i 99 strzelistych wież i wieżyczek! Zamek w Mosznie wygląda bajkowo, nie ma się co dziwić, że uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce. Niektórym kojarzy się z tajemniczymi zamczyskami z bajek Disneya. Znajdziemy go na Opolszczyźnie, w niewielkiej miejscowości o nazwie Moszna.

3. - Podziemia Rynku w Krakowie

[caption id="attachment_2441" align="alignleft" width="448" caption="Fot. funduszeeuropejskie.gov.pl"][/caption]

Szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie est unikatową atrakcją turystyczną w skali kraju i świata. Ideą projektu jest pokazanie roli i wagi Krakowa w okresie średniowiecza, jako jednego z najważniejszych centrów handlowych, gospodarczych, finansowych i kulturalnych ówczesnego świata.

Miejsce 2. - Zamek Czocha

[caption id="attachment_2442" align="alignleft" width="448" caption="Fot. zamekczocha.com"][/caption]

Zamek znajduje się w miejscowości Sucha, nad Zalewem Leśniańskim w polskiej części Łużyc Górnych. Powstał w II połowie XIII wieku, jako warownia obronna północnej granicy Czech.

W malowniczym zamku nakręcono wiele filmów i seriali: Wiedźmin, Poza Lasem Sherwood, Tajemnica twierdzy szyfrów.

Miejsce 1. - Zamek w Łańcucie

[caption id="attachment_2443" align="alignleft" width="448" caption="Łańcut"][/caption]

Dawna rezydencja magnacka w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zamek zbudowany został prawdopodobnie przez ród Pileckich w II poł. XVI wieku.

Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

0 comments: