podróż z dzieckiem

Zdrowa przekąska małego podróżnika

5.7.11 Anonimowy 0 Comments

Zwykle poprzedza go długi spis rzeczy „absolutnie koniecznych” i jeszcze dłuższy proces pakowania. Kiedy dochodzi jednak do przygotowania pożywnej przekąski na podróż, często zatroskani rodzice zapominają o zdrowym rozsądku…


Słodko, słodko… mdło


Czekolada, chipsy, wafelki – to najczęściej można znaleźć w dziecięcych podróżnych plecakach. Każdy mały pasażer z dumą pokazuje potem swoje słodkie skarby i dzieli się z nimi z kolegami. W rezultacie po kilku minutach wszyscy mają już cały słodko–słony misz masz w żołądku, a na rezultaty nie potrzeba długo czekać!


Praktyczny zestaw wycieczkowy…


- Plecak wypełniony po brzegi słodyczami to nienajlepszy pomysł na prowiant dla maluchów. Przed długą podróżą warto zapakować dziecku kanapkę z pełnoziarnistego chleba, butelkę wody mineralnej i owoc. – mówi dietetyk, Lucyna Michalak. - Nie ma jednak co ukrywać – dzieci uwielbiają słodycze i nawet jeśli my sami nie spakujemy ich do plecaka, maluchy znajdą sposób, by zjeść jakieś łakocie. Aby ustrzec się takiej sytuacji lepiej samemu zadbać o coś, co zaspokoi tę „słodką potrzebę”. Do zdrowej kanapki i owoców dołóżmy np. mleczną bułeczkę. Będzie to kompromis dziecięcymi upodobaniami, a naszą troską o zdrowe żywienie dzieci.


- Chleb Pełnoziarnisty Krojony nie krusz się tak jak białe pieczywo, a dzięki gęstej konsystencji pełnych ziaren, kromki nie wilgotnieją i nie zgniatają się w plecaku. Dzięki temu pełnoziarniste kanapki wygodniej jest zabrać ze sobą na wycieczkę. Tym bardziej, że nasz Chleb Pełnoziarnisty został zapakowany, w hermetyczny sposób, dzięki czemu pieczywo zachowuje świeżość i pełnię smaku. – radzi Marzen Rogowska, z firmy Dan Cake, produkującej zdrowe pieczywo.


… starannie zapakowany


Kanapki i owoce zawsze warto włożyć do plastikowego pojemnika - mamy wtedy pewność, że nie zamienią się za chwilę, w brudzącą wszystko, papkę. Podobnie ma się rzecz z napojami – woda i naturalne, zdrowe soki, lepiej sprawdzają się w podróży w plastikowych, niż w szklanych opakowaniach. Jeśli w plecaku czy torbie mamy jednak dosyć miejsca, możemy pokusić się o przekąskę w szczelnym, foliowym opakowaniu.


- Nie przesładzają, są wygodnie zapakowane i łatwo się nimi podzielić – komentuje Agnieszka Musiał z Krakowa, mama 9 – letniego Tomka. – Słodkie bułeczki z rodzynkami lub czekoladą, będą zatem zdrową alternatywą dla batoników czy ciastek.


Zestaw ratunkowy


Na długą podróż autobusem, warto również wyposażyć dziecko w środki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Możemy mieć jednak pewność, że sprawnie zapakowany, zdrowy posiłek znacznie obniży konieczność ich użycia, a Twoje dziecko naprawdę komfortowo rozpocznie wakacje.


Fot. Dan Cake

0 comments: