Aktualności,

Wyjątkowo drogie wakacje

5.7.11 Anonimowy 0 Comments

Nasze portfele zostaną wystawione na ciężką próbę głównie dzięki wysokiej inflacji, kryzysom w „ciepłych krajach”, a także decyzjom polityków, którzy na początku roku zafundowali nam przecież podwyżkę podatków.

Polski wczasowicz nie ma łatwego życia. I w tym roku może być tylko gorzej. Ceny rosną najszybciej od dekady. Kryzys w strefie euro, a także w wielu południowych krajach, które często są celem wakacyjnych wojaży Polaków, wpływa również na niestabilność polskiej waluty, co znajduje odzwierciedlenie choćby w cenach zagranicznych wycieczek. Czy Polakom uda się w czasie wakacji wyprzedzić wzrost cen? Niestety, perspektywy są w tej kwestii nie najciekawsze, a fakt polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej może jeszcze dolać oliwy do ognia.

Choć podwyżkę podatków mieliśmy przeszło pół roku temu, to w nadmorskich i górskich kurortach jej efekt możemy na własnej skórze odczuć dopiero teraz. Właściciele pensjonatów, sklepów i restauracji nigdy nie żałowali wakacyjnych klientów. Ale rząd podwyższając podatki, dał im zielone światło do wywindowania i tak już wysokich cen. Wyższy VAT to przecież wyższe koszty utrzymania lokali, hoteli, transportu, a także wyżywienia.

 

Fot. Marta Legieć

0 comments: