Miasta

W Poznaniu powstaje rezerwat archeologiczny

12.7.11 Anonimowy 0 Comments


Nareszcie będzie można zobaczyć fragmenty drewniano-kamiennej konstrukcji wału obronnego z II połowy X wieku, które dotąd schowane były pod ziemią. Obecnie na terenie przyszłego Rezerwatu prowadzone są prace archeologiczno-konserwatorskie, przygotowujące zabytki przeznaczone do eksponowania w Rezerwacie. Poza oryginalnymi częściami obwarowań grodowych z X w., są też relikty murów biskupa Lubrańskiego.


Pomysłodawcy mają nadzieję, że rezerwat podniesie atrakcyjności turystyczną Wielkopolski i jej stolicy. Projekt „Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Tumskim” będzie częścią Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, realizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.


Rezerwat będzie usytuowany przy ul. Ks. I. Posadzego 5.


Warto wiedzieć


Ostrów Tumski to jedna z najstarszych części Poznania. Był kiedyś jednym z pierwszych grodów stołecznych państwa Piastów. To tu właśnie w 968 r. powstało pierwsze polskie biskupstwo. W tym miejscu rozpoczęła się historia Polski. Ostrów Tumski to siedziba pierwszych władców Polski - Mieszko I zbudował tu swoje palatium i tu najprawdopodobniej odbył się chrzest Polski w 966 roku.


Fot. muzarp.poznan.pl

0 komentarze: