Włochy

Będziesz aktywny w Południowym Tyrolu!

15.7.11 Anonimowy 0 Comments

Ale przecież wakacje są przede wszystkim odpoczynkiem od codzienności: pracy, domowych obowiązków, pośpiechu czy stresu. Aby od tego uciec i zregenerować siły nie musimy spędzać tego czasu na „nic-nie-robieniu”! Leżak na plaży czy książka w górach są jak najbardziej wskazane, ale ile można.
Według niedawnych badań GUS, 24 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że swój urlop chce spędzić aktywnie i zamierza uprawiać jedną z dyscyplin sportowych. Motywacja mogą być różne np. zdrowie czy zgrabna sylwetka, jednak sport to przede wszystkim przyjemność! Mimo że Południowy Tyrol/Südtirol większości osób kojarzy się z sezonem narciarskim, i pięknym słońcem nad białymi stokami, to region ten ma o wiele więcej do zaoferowania, także latem. Przecież ruch wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia – więc na co czekać?!Woda


Miłośnicy sportów wodnych poczują się tu jak w raju. Jedną z dyscyplin, jakie mogą uprawiać jest kajakarstwo, tyle że wersja górska różni się od tej z Mazur. Wymaga ona zwinności i wytrzymałości kajakarza aby utrzymać się na wodzie, ale gwarantuje też dużo adrenalinyPodobnym sportem jest rafting, czyli grupowy spływ górską rzeką na pontonie, w towarzystwie trenera. Dzięki różnorodności rzek w południowotyrolskich Dolomitach, nawet osoby początkujące mogą spróbować swych sił.


{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=lSCtLJIyp9s&hd=1}


Amatorom poznawania nowych rzeczy, proponujemy „hydrospeed”, czyli rodzaj specjalnej deski, na której spływa się w dół rzeki. Jest to aktywność rzadko spotykaną w Polsce, lecz kto spróbował na pewno zrobi to ponowni. Bezpośredni kontakt z dziką wodą i duża prędkość dają niezapomniane wrażenia!


{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=CWQuWRZan6A}

Ziemia
Nie wszyscy jednak lubią wodę, dlatego proponujemy kilka naziemnych atrakcji. Jedną z nich jest jazda na rowerze, zarówno w wersji klasycznej po trasach z pięknymi widokami, jak i dla wyczynowców preferujących tzw. freeride po górskich lasach. Trochę się to różni od jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych, prawda?


{denvideo http://www.youtube.com/watch?v=2c9P_Qj9mGg}


Na tych którzy wolą dosłownie „twardo stąpać po ziemi” czekają tysiące kilometrów tras wędrówkowych i wspinaczkowych, a także takich przystosowanych specjalnie do nordic walkingu. Można zawczasu zaplanować swoją wyprawę, w zależności od tego czy ma to być relaks czy wysiłek, lasy czy doliny z jeziorami, krótko czy długo.
 

Powietrze


A teraz czas dla fanów bujania w obłokach! W Południowym Tyrolu można przelecieć się balonem lub helikopterem aby ogarnąć obszar i piękno regionu. Ale to chyba na deser – na początek proponujemy kolejną dawkę adrenaliny tym razem w formie paralotniarstwa, zipline’u (zsuwanie się po linie w specjalnym siedzisku), skydiving’u czy zabawy w parkach linowych na duży wysokościach.


Niezależnie od podłoża (lub jego braku) emocji nie zabraknie. A po wysiłku siły zregeneruje południowotyrolska kuchnia uzupełniona relaksującą lampką wina w górskiej chacie. Dla takiej przyjemności chyba warto się trochę pomęczyć.

 


0 comments: