Bazylika Różańcowa,

Fatima, miejsce objawień

13.6.11 Anonimowy 0 Comments

Podczas swej ostatniej wizyty do Fatimy Jan Paweł II beatyfikował dwoje dzieci, świadków objawień. Również wtedy, podczas mszy, na jego życzenie ujawniono fragment trzeciej tajemnicy fatimskiej. Powierzona przez siostrę Łucję Ojcu Świętemu w 1958 roku, od lat wzbudzała wiele emocji. Właśnie w roku 2000 zostało opublikowane i skomentowane jej przesłanie. Przedstawiono w niej wizję zabicia papieża, którą od tej pory wiąże się z zamachem na polskiego papieża.Fot. PojechaneWakacje.pl

Cud tańczącego słońca


Bohaterami jest tu niewątpliwie trójka dzieci. Franciszek urodził się 11 czerwca 1908 roku w wiosce Aljustrel. Jego młodsza siostra przyszła na świat 11 marca 1910 roku. Wcześniej, bo 22 marca 1907 roku również w Aljustrel urodziła się ich kuzynka Łucja. Na co dzień cała trójka zajmowała się wypasaniem kóz. Właśnie podczas pracy, w niedzielę 13 maja 1917, na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, ukazała się im Matka Boża. Od tego czasu objawiała im się kilkakrotnie. Ponieważ o wydarzeniu tym było coraz głośniej w całej okolicy, za drugim razem (miesiąc później), wokół dzieci zgromadziło się około 50 osób. W lipcu niezwykłej wizji towarzyszyło już 4 tysiące ludzi. Właśnie wtedy Maryja przekazała tzw. tajemnicę fatimską. Ostatnie spotkanie z Maryją dzieci przeżyły 13 października 1917 roku. Towarzyszył im 70- tysięczny tłum, który oglądał niezwykłe zjawisko nazwane później cudem „tańczącego słońca”. Według przekazów, jedynym dzieckiem, które w czasie objawień rozmawiało z Matką Bożą, była Łucja. Hiacynta tylko widziała i słyszała, Franciszek natomiast jedynie widział objawienie, nic nie słysząc. Kościół oficjalnie uznał objawienia za cud w 1930 roku.


Serce objawień


Każdego roku do Fatimy przybywa siedem milionów ludzi z całego świata. Wszyscy mają jasny cel - odwiedzenie Bazyliki Różańcowej z 1953 r. Zmierzając do niej przez obszerny plac, nie sposób nie zauważyć wąskiego chodnika, po którym przez cały czas, na klęczkach przesuwają się pątnicy. Bardzo powoli i cicho odmawiają dziękczynienia i modlitwy. Na końcu „ścieżki pokuty” znajduje się Kaplica Objawień, zwana „sercem” sanktuarium maryjnego w Fatimie. W centralnym punkcie stoi tu postument, a na nim figura Matki Bożej Różańcowej. Znajduje się w miejscu, w którym rósł nieistniejący już dziś dąb o wysokości jednego metra. Właśnie na nim w 1917 roku ukazała się Matka Boża. Tuż obok rozpościera się ukończona w 1953 r. obszerna, biała bazylika. Łącznie z gigantycznym placem zwanym esplanadą, może pomieścić ponad milion ludzi. Groby Hiacynty i Franciszka (obydwoje dzieci zmarło podczas szalejącej w Europie w latach 1919-1920 epidemii grypy), znajdują się w kościelnych kaplicach po obu stronach głównego wejścia bazyliki. W pobliżu pochowano zmarłą w 2005 roku siostrę Łucję.


Warto wiedzieć


* Fatima położona jest w środkowej Portugalii, w dystrykcie Leiria, na południowy wschód od Leirii.


* Miasto liczy obecnie 8 tysięcy mieszkańców


* Dzisiaj funkcjonuje 15 domów zakonnych męskich i 67 domów zakonnych żeńskich.


* Baza noclegowa liczy 10 000 miejsc.


* Najważniejsze uroczystości odbywają się tu 12 i 13 maja oraz 12 i 13 października.


* Codziennie w sanktuarium odbywa się wieczorna procesja ze świecami.


* Warto wybrać się do Fatimskiego Muzeum Figur Woskowych, usytuowanego przy Rua Jacinto, gdzie w 28 scenkach ukazano historię objawień.


 

0 comments: