Wszystko

Czeskie uzdrowiska

12.6.11 Anonimowy 0 Comments

otwarcie sezonu uzdrowiskowego. Wydarzenie to ma w Czechach długą tradycję, która związana jest z dawnym zwyczajem święcenia źródeł i zazwyczaj towarzyszy mu bogaty program kulturalny. Również w tym roku odwiedzający mogą cieszyć się z wielu imprez kulturalnych i rozrywkowych w najpopularniejszych kurortach uzdrowiskowych, takich jak na przykład: Karlovy Vary, Mariánské Lázně lub Luhačovice.


Święcenie źródeł


Geneza tego zwyczaju sięga do okresu przedchrześcijańskiego, kiedy nasi przodkowie czyścili wiosną źródła i studnie, w celu przypomnienia sobie znaczenia źródeł wodnych i zapobiegania ich zaniknięcia. Później zwyczaje te zostały połączone z chrześcijańskimi świętami w Zielone Świątki. Dzisiaj odprawiana jest msza Zielonoświątkowa a następnie odbywa się uroczysta procesja do źródeł.


 


 


 


Dokąd się wybrać na obchody?


* W Karlovych Varach będzie miało miejsce otwarcie związanie z obchodami wiosny od piątku 6. do niedzieli 8. maja i odbędzie się w historycznym duchu. Przygotowane są między innymi staroczeskie targi rzemieślnicze, szereg koncertów a punktem kulminacyjnym programu będzie tradycyjny, historyczny pochód Karola IV. Uroczysta msza zostanie odprawiona w Katedrze Św. Marii Magdaleny.


* Mariánské lázně otworzą sezon tradycyjnie w drugą majową niedzielę, która wypada w tym roku na 15. maja. Obchody związane z otwarciem poprzedzi już w piątek wieczorny koncert Zachodnioczeskiej Orkiestry Symfonicznej, a odwiedzający w czasie całego weekendu będą mogli cieszyć się z wielu koncertów oraz imprez kulturalnych. Uroczysta msza odbędzie się w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i zostanie zakończona procesją obok Pomnika Reitenbergera do Źródła Krzyżowego.


* Luhačovice przygotowują uroczystości otwarcia, w drugi majowy weekend, od 13 do 15 maja. Obchody będą się koncentrować na historii Luhačovic i znanych osobistości związanych z miastem. Będzie też parada historycznych pojazdów i rowerów, jarmark i występy zespołów folklorystycznych. Uroczysta msza i późniejsza procesja do źródeł odbędzie się w Kościele Świętej Rodziny.


* Teplice otworzą już swój 857. sezon, w dniach od 27. do 29. maja, w weekend pełen koncertów i spektakli teatralnych.


* Także uzdrowisko Jáchymov przygotowuje otwarcie sezonu połączone z programem kulturalnym, w ostatni majowy weekend.


Uzdrowiska oferują na czas uroczystości promocyjne pakiety weekendowe, więc można połączyć doświadczenia kulturalne z odpoczynkiem i relaksem.


Źródło:  CzechTourism.com

0 comments: