Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi - Największe widowisko plenerowe w Polsce

18.7.14 Anonimowy 0 Comments

Już w ten weekend odbędzie się w Murowanej Goślinie (kilkanaście kilometrów na północ od Poznania) największe widowisko historyczne w Polsce. Pięć spektakli w dniach 18, 19, 20, 25 i 26 lipca z udziałem 200 aktorów i statystów obejrzy nawet 7,5 tys. widzów.Rycerze zjawy i królowie
Tegoroczna edycja daje niezwykłą okazję, by zagłębić się w goślińskie historie. W tym roku mija bowiem 625 rocznica pierwszej wzmianki o Murowanej Goślinie. W organizacji widowiska uczestniczyć będzie 300 osób. Na scenie pojawią się między innymi: śpiący rycerze i rycerze waleczni, zjawy święte i nieświęte, zakochany żołnierz i jego nieszczęśliwa ukochana, królowa Jadwiga i król Jagiełło – pogromca Krzyżaków. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie w Wielkopolsce.
Choć organizatorzy nie chcą zdradzać wszystkich szczegółów, to już wiadomo, że nie będzie tradycyjnej sceny. Odgłosy będą otaczać widzów ze wszystkich stron. Autorem scenariusza jest poeta, bard i historyk sztuki Jacek Kowalski. Natomiast reżyserem oraz autorem muzyki został Marcin Matuszewski.
W tym roku 5 widowisk ma obejrzeć nawet 7,5 tysiąca osób, ale jak zapowiadają organizatorzy – Stowarzyszenie Dzieje – to dopiero początek. W 2016 r. czyli w roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski liczą nawet na 100-tysięczną publiczność.

Francuskie inspiracje
Inspiracją dla Goślinian stał się francuski historyczny park rozrywki Puy du Fou, gdzie podobne widowiska organizowane są od ponad trzydziestu pięciu lat. Park przyciąga rocznie ponad 1,5 miliona widzów i jest jedną z największych tego typu atrakcji we Francji, zaraz za podparyskim Disneylandem.
Również z Francji pochodzi pomysł, by do tworzenia spektakli zaangażować społeczność lokalną. Co roku w goślińskie przedsięwzięcie angażują się setki osób, z burmistrzem włącznie.
Tak jest od 2007 r., kiedy przygotowano pierwsze widowisko plenerowe, które nosiło tytuł Żywot Św. Jakuba”. W latach 2009-2010 r. w plenerze pokazano „Dzieje Murowanej Gośliny”, a w ubiegłym roku był to spektakl „Miłość, Armaty, Konfederaty”, który obejrzało blisko 2500 osób.

Gdzie kupić bilety?
Spektakle odbędą się w dnach w dniach 18, 19, 20, 25 i 26 lipca o godzinie 22. Bilety w cenie 19 i 25 zł są do nabycia w punktach informacji turystycznej przy Pl. Wolności (w budynku „Arkadii”) i na Starym Rynku w Poznaniu. Można je także kupić w Bibliotece w Murowanej Goślinie oraz przez internet w serwisieBilety24.pl.

Więcej informacji na stronie widowiska „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi” www.dzieje.org.pl.

0 komentarze: