Narty w Europie

W austriackiej Karyntii zima ma wiele twarzy

14.12.11 Anonimowy 0 Comments

Mieszkańcy Karyntii wyjątkowo cieszą się życiem. Takie nastawienie jest bardzo zaraźliwe. Przyjedź, a odżyjesz – to obietnica, którą Karyntia realizuje z największym zapałem. © Kärnten Werbung/Edward Groeger


Jazda na nartach to wielka przyjemność

Rozległe stoki Karyntii oblegają przede wszystkim ci narciarze, dla których najważniejsza jest radość z uprawiania sportu na łonie natury. Dlatego Karyntia jest popularnym miejscem zimowego wypoczynku, preferowanym szczególnie przez rodziny. Na ponad 1000 kilometrach stoków i na 32 terenach narciarskich Karyntii i wschodniego Tyrolu każdy znajdzie coś dla siebie: od łagodnych rodzinnych stoków po trasy dla fanów jazdy po muldach, od atrakcyjnych terenów freeride'owych po wyśmienity funpark.

„Karyntia jako najbardziej na południe wysunięty kraj związkowy Austrii łączy walory austriackiej kompetencji w dziedzinie narciarstwa z niezwykłością kultury regionu alpejsko - adriatyckiego. Jazda na łyżwach po niezliczonych jeziorach, wyprawy skitourowe w góry, jarmarki adwentowe w dolinach, czy też szusowanie po stokach - Karyntia uosabia intensywną radość życia" - twierdzi Christian Kresse, dyrektor Kärnten Werbung.

Jeden karnet na 32 tereny narciarskie

Radość życia i gościnność, z jaką spotykamy się w Karyntii, są bezcenne. Dzięki super-karnetowi narciarskiemu na Karyntię i wschodni Tyrol przyjemność z uprawiania zimowych sportów w zasadzie nie ma granic. Karnet obowiązuje na 32 terenach narciarskich w Karyntii i wschodnim Tyrolu i umożliwia przejazd 238 wyciągami oraz kolejkami gondolowymi. To świetna okazja do zapoznania się ze wszystkimi terenami  tego obszaru. Skipass na sześć dni kosztuje jedyne 184 euro dla osób dorosłych, a dla dzieci do 14 lat 92 euro.

Życzą sobie Państwo kilka sugestii? Narciarskie rozrywki najwyższej klasy zapewnia region Parku Narodowego Hohe Tauern, a konkretnie trzy wysoko położone tereny narciarskie: Heiligenblut/Großglockner, Mölltaler Gletscher i Ankogel. Na 143 kilometrach stoków można szusować od października aż do wiosny, a na lodowcu Mölltaler, na wysokościach około 3000 m, nawet przez cały rok.  Najmłodszym i ich rodzinom optymalne warunki zapewni region Lieser-/Maltatal wraz z terenem narciarskim Innerkrems. Znajduje się tam także alpejskie centrum treningowe, opanowane przez krajowe i międzynarodowe sławy.

Villacher Skiberge zachwycają swymi trzema terenami narciarskimi: Gerlitzen Alpe, Dreiländereck i Verditz. Nazwa „Dreiländereck" (pogranicze trzech krajów) nawiązuje do widoku rozciągającego się ze szczytu, skąd podziwiać możemy Austrię, Włochy i Słowenię. Bad Kleinkirchheim zaprasza natomiast do zabawy na 100 kilometrach swych szczególnie urozmaiconych i świetnie naśnieżonych stoków. Liczne trasy, od najłatwiejszych aż do średnich, umożliwiają relaksacyjny carving.

Autostrada i światła reflektorów

Karyntia ma wiele do zaoferowania szczególnie tym narciarzom, którzy poszukują czegoś specjalnego. Na przykład sześciokilometrową prostą „narciarską autostradę" A1 na górze Katschberg lub najdłuższą czarną trasę Alp. Położona na terenie narciarskim Goldeck trasa, rozciąga się na długości 8,5 km,  naprawdę odważni narciarze pokonują tu 1600 metrów różnicy wysokości. Ostatni odcinek mierzącej 7,6 km trasy „Carnia" w Nassfeld-Hermagor w każdą sobotę (od 7.01 do 03.03.2012) zamienia się z kolei w oświetlony stok, zachęcając najgorliwszych narciarzy do nocnych zjazdów.

Termy, jeziora i inne

Czym byłaby zima bez sauny i ciepłych wód termalnych? Na pewno nie byłaby to zima karyncka. Tutaj termy i liczne hotelowe gabinety odnowy biologicznej oraz SPA zachęcają do kąpieli i relaksu. Tradycyjne zabiegi wellness, takie jak sauna z jodłowym aromatem, masaże z olejkiem z nardu lub kąpiele w sianie pozwalają równie skutecznie zapomnieć o codziennych kłopotach, jak antyczna sceneria łaźni rzymskiej w Bad Kleinkirchheim.
 


Nowość: Trzydniowy kurs jazdy na nartach z gwarancją sukcesu

Karynckie szkoły narciarskie zapraszają na 3-dniowy kurs narciarski, organizowany na wszystkich terenach narciarskich Karyntii, w atrakcyjnej i wszędzie jednakowej cenie, z gwarancją sukcesu lub zwrotu pieniędzy w przypadku niepowodzenia. Takie kursy jazdy na nartach lub do desce snowboardowej wraz z wypożyczeniem sprzętu, przeznaczone dla początkujących (dzieci od lat 6) i dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z narciarstem po długiej przerwie. Będą się one odbywały od początku sezonu do 22.12.2011, od 08.01.2012 do 04.02.2012 oraz od 10.03.2012 do końca sezonu. Kurs można zarezerwować w pakiecie zimowym w regionach Karyntii i w ramach ofert urlopowych obiektów noclegowych.

Dojazd

Karyntia jest bliżej, niż by się wydawało. Warszawę dzieli od Klagenfurtu ok. 1000 km, a więc wybierając się w podróż samochodem w ciągu 10 godzin możemy się znaleźć po południowej stronie Alp. Bez problemu i szybko można tam dotrzeć także koleją i samolotem. Tym samym nic już właściwie nie stoi na przeszkodzie spędzeniu wspaniałeg.


 


źródło austria.info

0 komentarze: