Dolny Śląsk,

Ząbkowice Śląskie, skąd się tu wzięła krzywa wieża

24.7.23 mm 0 Comments

Krzywe wieże to obiekty zadziwiające. W Polsce takich budowli jest kilka. Najsłynniejsza krzywa wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich, ale też krzywa wieża jest atrakcją Słupska, Torunia, Świecia, nawet Złotoryi. 

Dzwonnica Ząbkowicach Śląskich nazywana jest dolnośląską Pizą i trudno się temu dziwić. To jedna z głównych atrakcji miasta i jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków na Dolnym Śląsku. Warto tu dotrzeć tym bardziej, że po remoncie jej zewnętrznych ścian w 2007 r. pełni funkcję punktu widokowego. Przez wiele lat Krzywa Wieża była przedmiotem lokalnej fascynacji i stała się popularną atrakcją turystyczną. Odwiedzający przyjeżdżają, aby zobaczyć tę niezwykłą architektoniczną atrakcję, zrobić zdjęcia i poznać historyczne znaczenie kościoła oraz miasta.
 

Gdzie znaleźć krzywą wieżę

 
Krzywa Wieża znajduje się w centrum Ząbkowic Śląskich, niedaleko Rynku. Jest częścią kościoła św. Piotra i Pawła, który ma swoje korzenie w XIII wieku.
 

Ile metrów ma krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

 
Ma 34 metry wysokości i odchylenie wynoszące aż 2,14 metra. To sprawia, że jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce. Nikt nie wie, czy w przyszłości pomiary się nie zmienią, bowiem podczas dokonanych w 1977 stwierdzono, że odchylenie wynosi 1,98 m.
 

Dlaczego wieża w Ząbkowicach Śląskich jest krzywa

 
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego wieża w Ząbkowicach Śląskich uległa pochyleniu. Najprawdopodobniej nastąpiło to późną jesienią 1598 roku w wyniku wstrząsów tektonicznych, które odnotowano osiem lat wcześniej, a które osłabiły stabilność budowli.  Charakterystyczne nachylenie wieży prawdopodobnie wynika też z tego, że została zbudowana na grząskim gruncie.
 

Co warto zobaczyć w Ząbkowicach Śląskich

 
Ząbkowice Śląskie, będące urokliwym miastem na Dolnym Śląsku, oferuje wiele ciekawych atrakcji. Poza Krzywą Wieżą ciekawy jest piękny kościół św. Piotra i Pawła, z  długą historią sięgającą XIII wieku. Warto odwiedzić ten zabytkowy obiekt i podziwiać jego architekturę. 
Jak większość małych miast w Polsce, Ząbkowice Śląskie ma uroczy rynek, na którym można spędzić czas, delektując się lokalną kuchnią i atmosferą. Warto tu odwiedzić Park Miejski, gdzie można spacerować, piknikować i cieszyć się spokojem.

TdL
 

0 comments: