Argentyna,

Dzień Polaka w Argentynie

24.1.23 mm 0 Comments

Każdego roku obchodzony jest w Argentynie Dzień Osadnika Polskiego. Día del Colono Polaco to w Argentynie święto narodowe. Jest historią powstania Polonii na tych ziemiach.


To niezwykłe święto obchodzone jest w Argentynie 8 czerwca. Ustanowiono je z inicjatywy Senatu Republiki Argentyńskiej 6 grudnia 1995 roku, który zdecydował, by "wyznaczyć dzień 8 czerwca jako Dzień Osadnika Polskiego, aby zachować pamięć o tych, którzy wytrwałością i poświęceniem wpisali się na trwałe w argentyńską historię".

 

Día del Colono Polaco upamiętnia przybycie w 1897 r. do Buenos Aires pierwszych czternastu polskich rodzin z Małopolski. Osiedlili się w prowincji Misiones. Najprawdopodobniej byli oni weteranami wojen napoleońskich. Zapoczątkowali napływ kolejnych fal polskiej emigracji politycznej i zarobkowej. Nad La Platę ze skromnym dobytkiem przybywali żołnierze Napoleona, a potem powstańcy listopadowi i styczniowi oraz emigranci po drugiej wojnie światowej. Co istotne, czynnie uczestniczyli w miejscowych walkach wyzwoleńczych.
 
Tysiące polskich osadników wybrało prowincję Misiones (edna z 23 prowincji Argentyny, położona w północno-wschodniej części kraju) jako swój drugi dom w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Ich wkład w rozwój kraju do dziś widoczny jest na każdym kroku.
Najmłodsza polska osada Wanda ma dzisiaj pierwszego polskiego burmistrza. 

0 comments: