Andora,

Szlak Maryjny dla pielgrzymów, wielbicieli sztuki, natury i architektury

20.9.22 mm 0 Comments

Szlak Maryjny, szlak wiary i kultury rozpoczyna się w sanktuarium Pilar w Saragossie i prowadzi przez cztery kolejne świątynie. To wyjątkowa trasa nie tylko dla pielgrzymów – wielbiciele sztuki, natury i architektury również znajdą na niej coś dla siebie. 

 

Szlak Maryjny to podróż będąca połączeniem kultury i religijności, sztuki i duchowości, natury i medytacji. Cieszy się uznaniem zarówno pielgrzymów, jak i turystów. Trasę wyznacza 5 sanktuariów: Pilar, Torreciudad i Montserrat w Hiszpanii, Lourdes we Francji i Meritxell w Andorze. Miejsca te odwiedza w sumie około 12 milionów osób rocznie. Szlak wiedzie przez 3 kraje i malownicze tereny położone po obu stronach Pirenejów. 
 

Pierwsza świątynia maryjna

Bazylika Pilar
Trasa rozpoczyna się na historycznej maryjnej ścieżce "Pilar – Torreciudad – Lourdes", przemierzanej przez pielgrzymów od dziesięcioleci. Wielu z nich, odwiedziwszy Pilar, kierowało się następnie do Torreciudad, a dalej do Lourdes. Zatem na przestrzeni lat bazylika Pilar w Saragossie stała się swoistą bramą rozpoczynającą wędrówkę. Dla katolików to niewątpliwie jedno z najważniejszych miejsc i wiele wskazuje na to, że to pierwsza świątynia maryjna na świecie: zgodnie z chrześcijańskim przekazem, 2 stycznia 40 r. Maryja Panna przybyła do Saragossy w "śmiertelnym ciele". Stojąca w centrum miasta bazylika, będąca niekwestionowaną perłą baroku, kryje we wnętrzu bezcenne dzieła sztuki, takie jak płaskorzeźby na głównym ołtarzu, Kaplicę Świętą czy malowidła w kopułach namalowane przez Goyę.
 

Saragossa dla koneserów

Saragossa - widok panoramiczny z Pilar

Saragossa jest jednym z głównych miast Hiszpanii, a spacer po nim budzi nieustanny zachwyt - choćby nad majestatyczną katedrą San Salvador czy Pałacem Aljafería. Nie można też pominąć wątku rzymskiego (teatr, forum) i zabytków z okresu renesansu oraz obrazów namalowanych przez Francisco Goyę (w licznych muzeach w mieście), czy przykładów sztuki mudéjar (wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) widocznych na wieżach i fasadach wielu kościołów.
 
Sanktuarium Torreciudad kończy etap szlaku na ziemiach Aragonii. Kolejne przystanki, w Montserrat, Lourdes i Meritxell, dopełniają Szlak Maryjny, czyniąc z niego unikalne doświadczenie kulturalne, przyrodnicze i historyczne.0 comments: