Austria,

150 lat Wiedeńskiej Opery Narodowej

4.2.19 mm 0 CommentsWiedeńska Opera Narodowa obchodzi w 2019 roku 150. rocznicę istnienia. Z tej okazji przygotowano aż dziewięć premier. Punktem kulminacyjnym bieżącego sezonu będzie wystawienie opery „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa w dniu 25.05.2019, w oficjalny dzień otwarcia Wiedeńskiej Opery Narodowej.

  Wiedeńska Opera Narodowa, Wiedeń opera narodowa, austria opera
Wiedeńska Opera Narodowa

W 2019 roku przypada 150. rocznica otwarcia opery przy wiedeńskiej promenadzie Ringstraße: działalność Wiedeńskiej Opery Narodowej została zainaugurowana 25.05.1869 r. operą Mozarta „Don Giovanni”. W związku z tym Wiedeńska Opera Narodowa będzie świętować swój jubileusz właśnie 25.05.2019, kiedy to odbędą się uroczyste obchody i premiera opery „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa. Dzień później (tj. 26.05.2019) na placu Herbert-von-Karajan-Platz odbędzie się impreza jubileuszowa. W przestrzeni publicznej wokół opery odbędą się niekonwencjonalne występy śpiewaków z operowego ansambl, gości, Wiedeńskiego Baletu Narodowego, Orkiestry Opery Narodowej i wielu innych artystów.

Jesienią 2018 r. odbyło się sympozjum poświęcone historii opery w Wiedniu, a drugie o tej samej tematyce zaplanowano na maj 2019 r. Ponadto 150. rocznicy poświęcone są dwie wystawy: wystawa 150 Jahre Opernhaus am Ring (150 lat opery na ringu) w gmachu opery i wystawa Die Spitze tanzt – 150 Jahre Ballett an der Wiener Staatsoper (Najlepsi w tańcu – 150 lat baletu w Wiedeńskiej Operze Narodowej) w Muzeum Sztuki Teatralnej (od 16.05.2019).

Program Wiedeńskiej Opery Narodowej obejmuje w sezonie 2018/2019 unikatowe na światową skalę spektrum spektakli artystycznych, w tym 50 dzieł operowych, 16 baletów i 5 przedstawień dla dzieci. Wśród sześciu premier operowych w operze przy Ringu znajdzie się nie tylko na nowo zaaranżowana repertuarowa klasyka jak „Kobieta bez cienia” Richarda Straussa i „Otello” Giuseppe Verdiego, ale także „Trojanie” Hectora Berlioza i „Łucja z Lammermooru” Gaetano Donizettiego. W programie znajdzie się także opera „Orest” Manfreda Trojahna, która jest dziełem współczesnym, a także odbędzie się światowa premiera opery „Wierzby” Johannesa Marii Stauda. W sumie w przyszłym sezonie zaplanowano w Wiedeńskiej Operze Narodowej ponad 350 przedstawień, w tym 217 oper i 58 przedstawień baletowych. Oprócz tego osiem koncertów, dziewięć porannych przedstawień wokalnych, dziesięć kameralnych koncertów muzycznych i dziewięć innych wydarzeń, liczne dziecięce spektakle operowe, koncerty dla dzieci i inne imprezy.

Poza wydarzeniami na żywo przy promenadzie Ringstraße, Opera Narodowa dalej oferuje możliwość udziału w przedstawieniach poprzez streaming (www.staatsoperlive.com). Do dyspozycji internautów dostępnych jest 45 spektakli, w których można wygodnie uczestniczyć wirtualnie we własnych czterech ścianach. W ramach serii wydarzeń Oper live am Platz na placu Herbert-von-Karajan-Platz w sezonie 2018/19 w kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu ponownie wyświetlonych zostanie około 85 spektakli na ekranie o powierzchni 50 m². Wstęp na wydarzenie jest wolny. W dniu 28.02.2019 r. odbędzie się po raz 63., Bal w Operze Wiedeńskiej, przekształcając na jedną noc gmach opery we wspaniałą salę balową. Następnego dnia po balu w Operze Narodowej odbędą się dwa spektakle dla dzieci pt. „Czarodziejski flet”.
www.wiener-staatsoper.at/150

0 comments: