Co zobaczyć w Pradze,

Praga w 100. rocznicę powstania niepodległej Czechosłowacji

24.10.18 mm 0 Comments

Praga świętuje. Przez cały rok odbywają się tu uroczystości, wystawy, koncerty i wydarzenia społeczno‑kulturalne, których kulminacja będzie miała miejsce 28 października. To wyjątkowe obchody.

Praga, Czechy, Praga święto, Praga na weekend, Co zobaczyć w Pradze, Zabytki Pragi, Praga atrakcje turystyczne,
***

 

Galeria Narodowa w Pradze przygotowała z okazji rocznicy powstania Czechosłowacji kilka nowych ekspozycji, które zajęły całe dwa piętra Pałacu Targowego. Ekspozycja główna, nosząca nazwę: Pierwsza Republika” poświęcona jest sztuce z okresu od powstania Czechosłowacji do 1938 roku. Na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty nie tylko z zakresu sztuk plastycznych, lecz także innych dziedzin kultury okresu dwudziestolecia Pierwszej Republiki, np. książki i przykłady designu czy grafiki użytkowej.

Czytaj też
Praga. Najsłynniejsze i najlepsze kawiarnie
Mity i legendy magicznej Pragi
Oto najpiękniejsze miasto Czech!
Praga. Najpiękniejsze miasto świataW Narodowym Muzeum Techniki można zobaczyć wystawę Made in Czechoslovakia (19.10.2018–30.06.2019), która prezentuje rozwój techniki i przemysłu w Czechosłowacji oraz wyjątkowe produkty, które zawojowały świat.

27 października na budynku Muzeum Narodowego na Placu Wacława będzie miała miejsce tematyczna projekcja videomappingu, a na trzech scenach na Placu Wacława, Rynku Starego Miasta i na placu Náměstí Republiky odbędą się różne koncerty. Dekoracje i aktorzy na ulicach w wielu miejscach Pragi przybliżą nam atmosferę Pierwszej Republiki. Dla miłośników muzyki klasycznej 27 października w Teatrze Narodowym zostanie wystawiona historyczna opera Libuše o mitycznej czeskiej księżnej i początkach czeskiego państwa. Na życzenie kompozytora tej opery, HYPERLINK "http://czechtourism.com/pl/n/czech-composers/" Bedřicha Smetany, dzieło to jest wystawiane wyłącznie przy wyjątkowych okazjach i jubileuszach. W praskim Rudolfinum 28 października o godzinie 16.00 rozbrzmi specjalny koncert Orkiestry Symfonicznej Czeskiego Radia z okazji 100. rocznicy powstania Republiki.

Z okazji święta państwowego 28 października już tradycyjnie otwartych będzie dla zwiedzających wiele ciekawych miejsc, budynków państwowych i zabytków. Będzie można zwiedzić na przykład Miejski Dom Reprezentacyjny (czes. Obecní dům) na placu Náměstí Republiky, sale reprezentacyjne budynku Sejmu (Pałace Thunovský, Šternberský oraz Smiřický) i Senatu (Pałace Valdštejnský i Kolovratský) Parlamentu Republiki Czeskiej czy Tyršův dům w dzielnicy Malá Strana.

Świętować będziemy nie tylko w Pradze. Na przykład w zachodnich Czechach w Pilznie, odbędą się wycieczki po mieście w stylu Pierwszej Republiki i będzie można zwiedzić miejsca na co dzień niedostępne dla turystów. W miejskim ratuszu będzie można zobaczyć oryginalny rękopis czeskiego hymnu państwowego. Przez miasto przejdzie korowód z lampionami, a kulminacją obchodów będzie pokaz sztucznych ogni w kolorach narodowych.

Setną rocznicę będzie obchodzić również morawskie Brno. Muzeum Miasta Brna na zamku Špilberk organizuje dużą wystawę o nazwie „Rok 1918 – Co nam wojna przyniosła, a co zabrała”. W brneńskim Centrum Wystawowym (czes. Výstaviště) do końca roku można zobaczyć 9 z 20 obrazów słynnego cyklu „Słowiańska Epopeja” autorstwa malarza Alfonsa Muchy.
Miasto Wschodnich Morawach zawdzięcza swój rozkwit w pierwszej połowie XX wieku  Tomaszowi Bacie, założycielowi znanej na całym świecie firmy obuwniczej Baťa. Muzeum Południowych Moraw (czes. Muzeum jihovýchodní Moravy) w Zlínie w ramach obchodów otwiera stałą ekspozycję poświęconą historii firmy Baťa, jej działalności i wszystkim, których zainspirowała tamtejsza przedsiębiorczość.

Dokładnie w dniu 100. rocznicy powstania Czechosłowacji orkiestra Filharmonii Czeskiej wystąpi w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Trzy dni wcześniej muzycy zagrają także w Londynie, gdzie wystąpią w ramach uroczystości Czeskiego Tygodnia.
Jednym z uroczystych wydarzeń z okazji 100. rocznicy powstania niepodległej Czechosłowacji jest galowa defilada wojskowa, która przejdzie ulicą Evropská třída w Pradze 6. 28 października o godzinie 14.00 zaprezentuje się niemal 2 000 żołnierzy Wojska Republiki Czeskiej i pokazanych zostanie 200 przykładów sprzętu wojskowego. Oprócz tego nowoczesnego sprzętu będzie można zobaczyć także historyczne eksponaty kolekcjonowane od 1918 roku, które zostaną zgromadzone na terenie parku Letenská pláň.

Więcej informacji: czechtourism.com

0 comments: