co zobaczyć w Szwajcarii,

Szwajcaria | Gruyères – pocztówkowe miasteczko

28.8.18 mm 0 Comments


Średniowieczne pocztówkowe miasteczko na niewielkim wzniesieniu z zamkiem i trzema ekstremalnie różniącymi się muzeami: w Gruyères spotyka się 800 lat regionalnej historii i kultury z nagrodzonymi statuetką Oskara "Obcymi" i buddyjskie rzeźby.
H.R. Giger, jeden z najbardziej znanych na świecie artystów fantasy, który zainspirował Ridleya Scotta, twórcę Obcego był Szwajcarem. Wyjątkowe muzeum artysty mieści się w słynnym szwajcarskim Gruyères. W Chur, stolicy Gryzonii, gdzie się urodził otwarto bar zaprojektowany przez artystę. Pierwotnie bar miał powstać w Nowym Jorku.

 

Historyczne miasteczko Gruyères, w języku niemieckim Greyerz, do dziś zachowało swój średniowieczny wygląd. Dawna rezydencja grafów wznosi się na na pagórku ponad rzeką Saane. Zamek pochodzi z XIII wieku, dziś jest muzeum poświęconym 800-lat regionalnej historii, architektury i kultury.

Szwajcaria, Gruyères – zamek i miasteczko
Szwajcaria, Gruyères

Szwajcaria, Gruyères – zamek i miasteczko
Szwajcaria, Gruyères

Szwajcaria, Gruyères

W pobliskim zameczku St. Germain mieści się muzeum H. R. Gigera, które przedstawia fantastyczne wizje laureata nagrody Oskara i twórcy postaci Obcego. Pośrodku wolnego od ruchu samochodowego miasteczka znajduje się także otwarte w 2009 roku Muzeum Tybetu z ponad 300 buddyjskimi rzeźbami, obrazami i przedmiotami rytualnymi z różnych regionów Himalajów.

O uroku miasteczka stanowi także wyśmienita gastronomia i nowoczesna serowarnia.


0 comments: