Dalì,

Picasso, Dalì, Duchamp, Monet. 8 wystaw we Francji, których nie można przegapić

21.3.18 mm 0 Comments

Picasso, Dalì, Duchamp, Monet… Największe miasta francuskie oddają w tym roku hołd wielkim artystom. Oto znakomite okazje do kulturalnej ucieczki od codzienności:


Picasso, Dalì, Duchamp, Monet, Francja, EUROPA, wystawa,
Dali w Nantes


Surrealistyczna:


“Dali w Nantes”: Wystawa prezentuje miasto widziane oczami artysty poprzez największą prywatną kolekcję jego dzieł. W programie znajduje się ponad 300 oryginalnych dzieł, rzeźb, szkiców, obrazów, obiektów i mebli, które umożliwiają znużenie się w fantasmagorycznym świecie Dalego.
La Rosière d’Artois w Nantes. Od 26 grudnia 2017 r. do 31 marca 2018 r. Bilet normalny: 8 euro

Ruchoma:


“Picasso, voyages imaginaires” to podwójna wystawa prac Picassa w Marsylii. W ramach międzynarodowego festiwalu sztuki Picasso-Méditerranée 2017-2019, twórczość artysty jest prezentowana jednocześnie w dwóch miejscach na terenie miasta - w Mucem oraz w la Vieille Charité. Obrazy, rzeźby, kolaże oraz szkice autorstwa Picassa wystawiane są w otoczeniu największych dzieł tego artysty.
Mucem oraz Centre de la Vieille Charité w Marsylii. Od 16 lutego do 24 czerwca 2018 r. Bilet normalny na obie wystawy: 15 euro.

Dynastyczna:


"L’Empire des roses, chefs-d’œuvre de l’art persan du 19e siècle" (Imperium róż, arcydzieła sztuki Perskiej z XIX wieku): Muzeum Louvre-Lens przedstawia pierwszą na świecie retrospektywę poświęconą sztuce dynastii Kadżarów, która rządziła Iranem w latach 1786-1925. Na ekspozycji zgromadzono 400 przedmiotów, w tym obrazy, rysunki, biżuterię, emalie, stroje, zdjęcia i broń ceremonialną w scenografii zaprojektowanej przez Christiana Lacroix.
Louvre-Lens. Od 28 marca do 22 lipca 2018 r. Bilet normalny: 10 euro

Intymna:


“Couples modernes” (Nowoczesne pary): Centrum Pompidou-Metz prezentuje interdyscyplinarną wystawę poświęconą artystycznym parom z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Zestawiając ze sobą sztuki wizualne, architekturę, design, kinematografię oraz literaturę, ekspozycja ma na celu przeanalizowanie zjawiska twórczości “na cztery ręce”, a zwłaszcza nurtów, konceptów i dzieł, które narodziły się z tych niezwykłych związków.
Centrum Pompidou-Metz w Miluzie. Od 26 kwietnia do 20 sierpnia 2018 r. Bilet normalny: 7 euro

Edukacyjna:


"Picasso - Donner à voir" to wystawa skonstruowana wokół piętnastu kluczowych momentów z życia artysty, zabierająca odwiedzających w podróż po różnych okresach jego twórczości, od okresu klasycznego, po ten najbardziej intrygujący, poprzez zestawienie najważniejszych dzieł stanowiących punkty wyjścia dla kolejnych etapów jego pracy artystycznej.
Musée Fabre w Montpellier. Od 16 czerwca do 23 września 2018 r. Bilet normalny: 10 euro

Regionalna:


"ABCDuchamp": na rok 2018 przypada 50. Rocznica śmierci Marcela Duchamp’a, co stanowi doskonałą okazję dla Musée des Beaux Arts w Rouen do zorganizowania wystawy poświęconej temu wybitnemu artyście. Wystawa zorganizowana w formie abecadła ukazuje jego pracę, przenikliwego ducha i niezwykłe poczucie humoru w zupełnie nowym świetle.
Musée des Beaux Arts w Rouen. Od 15 czerwca do 24 września 2018 r. Bilet normalny: 6 euro

Graficzna:


"Hugo Pratt, lignes d'horizons" (Hugo Pratt, linie horyzontów): Artysta, który zmienił świat komiksu, tworząc postać Corto Maltese, żył intensywnie, wiele podróżując. Ta pierwsza wystawa poświęcona Hugo Prattowi stanowi porywającą podróż śladami rysownika, poprzez uwielbiane przez niego regiony - od Oceanii, przez Amazonię, aż po Amerykę.
Musée des Confluences w Lyonie. Od 7 kwietnia 2018 r. do 24 marca 2019 r. Bilet normalny: 9 euro

Morska:


"Entre terre et mer" (Między ziemią a morzem): największe dzieła Moneta z Muzeum Marmottan. Z okazji inauguracji Musée de la Mer et de la Marine w Bordeaux, 41 arcydzieł pędzla artysty zostanie pokazanych na tej specjalnej wystawie, ukazującej morską pasję tego mistrza impresjonizmu.
Musée de la Mer et de la Marine w Bordeaux. Od 15 czerwca do 26 sierpnia 2018 r.

0 comments: