cenione języki obce,

Chiński, koreański, turecki... których niszowych języków warto się uczyć

2.3.18 mm 0 Comments


Przemieszczamy się coraz śmielej i coraz dalej – Tajlandia, niegdyś nieosiągalne marzenie, dziś jest kierunkiem numer 1. Bariera językowa, która kiedyś powstrzymywała nas przed samodzielnym podróżowaniem po świecie dziś nie stanowi już problemu m.in. dlatego, że Polacy coraz liczniej posługują się przynajmniej jednym językiem obcym. Dzięki temu śmiało podróżujemy na własną rękę i sami organizujemy sobie urlop. Obserwuje się jednak ciekawy trend związany z rosnącą ciekawością i apetytem rodaków na naukę zdecydowanie mniej popularnych i często uznawanych za mało praktyczne języki. Ucząc się nietuzinkowego języka udają się w podróż intelektualną – kurs to forma obcowania i utrzymywania kontaktu z fascynującą ich kulturą poprzez warsztaty kulinarne, wieczorki literackie organizowane w szkołach. Skyscanner sprawdził, które języki i dlaczego wybieramy najczęściej.

 

nauka chińskiego, nauka języków, Lifestyle, jakiego języka warto się uczyć, jakiego języka uczyć dziecko, najbardziej przyszłościowe języki obce, cenione języki obce, przyszłościowe języki
fot. Travelerdeluxe.pl

- Niszowe języki, takie jak turecki, zdecydowanie zyskują na popularności i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Widzimy to po liczbie kursantów. Jeszcze kilka lat temu uczyliśmy zaledwie garstkę „koneserów”, a dzisiaj mamy około 200 uczniów i wciąż ich przybywa. Naszych uczniów zawsze pytamy skąd pomysł na naukę akurat tego języka. Odpowiedzi potrafią być zaskakujące, coraz częściej słyszymy: dla przyjemności, zainspirowała mnie podróż do tego kraju, kiedyś na wakacjach usłyszałem i mi się spodobał, zainteresowanie regionem, tureckie kino i literatura, partner/partnerka z Turcji i oczywiście przyczyny zawodowe. Niektórzy uczniowie pracują lub planują podjąć pracę w tureckiej firmie, a nawet wyjechać do Turcji na dłużej, a jeszcze innym nauka tak przypadła do gustu, że sami zostają lektorami – mówi Magdalena Yildirim, turkolożka i właścicielka szkoły języka tureckiego Lisan w Warszawie.


Ucząc się nietuzinkowego języka obcego udajemy się w podróż intelektualną i poznajemy fascynującą nas kulturę

Lista zyskujących na popularności języków niszowych
• chiński
• koreański
• turecki
• języki słowiańskie
• języki północy


Najczęstsze motywacje


Jeszcze niedawno języka obcego uczyliśmy z myślą o przyszłości zawodowe. Dzisiaj okazuje się, że ten etap mamy już za sobą i coraz częściej do nauki garniemy się z przyjemności. Co nas najczęściej motywuje?

Podróże Możliwość obcowania z fascynującą nas kulturą poprzez udział w kursie
Rodzina - partner/partnerka pochodzący z innego kraju
Ciekawość i zainteresowanie kulturą i historią kraju, w którym mówi się w tym języku
Praca/podróż służbowa/dłuższy pobyt za granicą

Jak wygląda nauka języków niszowych?Wraz z zainteresowaniem ewoluuje program kursu językowego. Coraz częściej, zwłaszcza w przypadku tych niszowych, szkoły oprócz tradycyjnych zajęć również z native speakerem oferują warsztaty kulinarne, w trakcie których przygotowywane są dania lokalnej kuchni, obchodzi się charakterystyczne dla danej kultury święta i poznaje ich tradycje, organizuje pokazy filmowe i wieczorki literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi pochodzącymi z danego kraju, a także wakacyjne kursy z minimum 7-dniowym pobytem połączonym z intensywną nauką języka oraz poznawaniem lokalnej kultury, kuchni i obyczajów.


0 comments: