Discovery Channel,

Operacja: lot, czyli nieziemska produkcja o pracy linii lotniczej

9.10.17 mm 0 Comments


Operacja: lot powraca już tej jesieni! Discovery Channel zagląda z kamerą jeszcze głębiej, pokazując to co dla pasażerów na co dzień jest niedostępne. Polskie Linie Lotnicze LOT i Lotnisko Chopina udostępniają obszary, do których nie dotarła jeszcze żadna telewizja. 


Discovery Channel zdradza tajniki funkcjonowania branży i przedstawia pełnych pasji bohaterów. Stresujące sytuacje, trudne decyzje i nieprzewidywalne problemy, które wymagają natychmiastowego rozwiązania – to codzienność pilotów, pracowników obsługi naziemnej oraz załóg pokładowych samolotów pasażerskich. Kłopot z nieważnym paszportem, overboooking, czy skrupulatna naprawa silników – to tylko ich namiastka. Operacja: lot to program będący prawdziwą gratką nie tylko dla fanów lotnictwa. Nowa seria już od 11 października, w każdą środę o godz. 22:00 tylko na Discovery Channel.PLL LOT


Program „Operacja: lot” to sześcioodcinkowa seria charakteryzująca się złożonością wątków i dynamicznym rozwojem akcji. Zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz zamknięte dla podróżnych miejsca. Pokażemy kulisy odbioru statku powietrznego z fabryki Boeinga w Seattle, a także pierwszą komercyjną wizytę największego samolotu pasażerskiego na świecie – Airbusa 380 w Warszawie. Będziemy obecni na targach w Hamburgu, gdzie kupuje się nowe maszyny, a także wybiera i dostosowuje ich wnętrze. Przedstawimy tych, którzy codziennie dbają o nasze bezpieczeństwo w trakcie lotu.

„Operacja: lot” to seria, z której jesteśmy bardzo dumni. Udało nam się przekonać Lotnisko Chopina oraz Polskie Linie Lotnicze LOT, aby nam zaufali i zezwolili na pokazanie obszarów dostępnych na co dzień tylko dla nielicznych. W ten sposób mogliśmy pokazać kulisy ich działań. Nie jest łatwo przekonać firmy, by odkrywały swoje tajemnice przed kamerami, tym bardziej w tak skomplikowanej i delikatnej branży, jaką jest branża lotnicza. Same procedury i działania operacyjne są niezwykle złożone. Do tego musimy uwzględnić kwestie bezpieczeństwa pasażerów na wielu płaszczyznach. Nasza ekipa musiała pracować na „żywym organizmie”. Nie ma bowiem możliwości wstrzymania prac lotniska, wyłączenia czy wstrzymania remontów statków powietrznych, ze względu na nagrania zdjęć do programu Discovery. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że doszło do realizacji drugiej serii. Udało nam się znaleźć bardzo interesujących bohaterów, przez których pokazujemy ten magiczny, a przy tym niezwykle wymagający i pasjonujący świat lotnictwa” - mówi Marcin Ziółek, Channel Director Factual, Discovery Networks CEEMEA.

„Seria „Operacja: lot” okazała się sukcesem, który znacznie przerósł nasze oczekiwania. Niezmiernie cieszy nas, że program znalazł tak wielu widzów, których zafascynowała nasza codzienna praca. Ostatnie półtora roku były dla LOT-u okresem dynamicznego rozwoju. Uruchomiliśmy rekordową liczbę połączeń i pozyskaliśmy nowe samoloty. Cieszymy się, że w tym przełomowym momencie towarzyszyły nam kamery Discovery Channel, pokazując pasjonujące kulisy lotnictwa. I właśnie dlatego z przyjemnością podjęliśmy współpracę przy drugiej serii programu” – mówi Adrian Kubicki dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT

„Cieszymy się, że dzięki Operacji: lot mogliśmy przybliżyć naszym licznym fanom kulisy działania największego portu lotniczego w Polsce, a tym samym pokazać historię ludzi, którzy codziennie pracują na rzecz naszych pasażerów” – mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR.

Nieubłaganie goniące terminy. Mnóstwo procedur niezbędnych dla zachowania bezpieczeństwa. Obsługiwany sprzęt, wart wiele milionów dolarów. A przede wszystkim ogromne poczucie odpowiedzialności za życie i komfort podróżnych. To wszystko powoduje, że praca w branży lotniczej jest bardzo stresująca i wymagająca. Jednak dla wielu ludzi to pasja życia, którą kochają i dla której gotowi są na każde poświęcenie. Na lotnisku pracuje aż 8 tysięcy osób, wśród nich jest Dorota Kornaszewska kierownik zmiany hub-u LOT-u. To ona odpowiada za opiekę nad tysiącami pasażerów dziennie. Nierzadko zmaga się z ich frustracją i niezadowoleniem. Musi działać szybko i sprawnie, kiedy okazuje się, że odwołano lot, brakuje miejsc w samolocie, czy pojawia się nietypowy bagaż. Na co dobrym przykładem jest dwumetrowe drzewo, które pasażerka chce zasadzić w Armenii. Dorota każdego dnia mierzy się z mnóstwem wyzwań, jakich nie jest w stanie przewidzieć. W nowej serii będziemy także świadkami sytuacji kiedy usiłuje pomóc rodzicom, których dziecko ma nieważny paszport. Ten fakt wychodzi na jaw w ostatnim możliwym momencie przed ich rodzinną podróżą na wakacje. W czasie trwającego boardingu czasu na decyzję pozostaje niewiele.

Jednym ze specjalistów pracujących na lotnisku jest Krystian Piasecki, który w hangarze LOT AMS dba o najdrobniejsze kwestie techniczne dotyczące samolotów. Sztab doświadczonych mechaników pod jego okiem pracuje nad Retrofitem, czyli całkowitym odświeżeniem wnętrza statku powietrznego. Napięcie wynikające z presji czasu, odpowiedzialność i stres kontra setki zaplanowanych zadań, zmierzających do odnowy wnętrza maszyny – to codzienność w pracy Krystiana. Czasami trzeba zamienić silniki. Discovery Channel pokaże to wszystko z największą precyzją, co do najmniejszej śrubki.

W programie zobaczymy także realizację marzeń młodych pilotów o pracy w przestworzach. Loty obserwacyjne, testy na symulatorach czy crash testy w Sztokholmie - to zaledwie fragment wymogów, jakim muszą sprostać, aby zasilić szeregi pilotów Polskich Linii Lotniczych LOT. Ich trudna, a niekiedy nawet bardzo wyboista droga do spełnienia marzeń o lataniu będzie dla widzów z pewnością inspirującą opowieścią o tym, że warto w życiu mierzyć wysoko.

„Nieziemska” produkcja, wielowątkowa przygoda i inspirujący bohaterowie – nowa seria „Operacji: lot” już od 11 października, w każdą środę o godz. 22:00 tylko na Discovery Channel.

0 comments: