Amsterdam,

Holandia. Największe atrakcje Groninger

21.5.17 mm 1 Comments

Czy Holandia to tylko Amsterdam? Oczywiście, że nie! Warto oddalić się nieco od utartych ścieżek wokół Amsterdamu i rozejrzeć się po innych rejonach kraju. Z pewnością nie będziemy zawiedzeni, gdy dotrzemy do Groningen, które zyskuje popularność, a liczba osób odwiedzających to urocze miasto rośnie z każdym rokiem.

Groningen fot. Travelerdeluxe.pl

Tętniące życiem miasto jest idealnym wyborem na weekendowy wyjazd typu „city break”. Liczne ogródki restauracyjne w urokliwym śródmieściu zapraszają na odpoczynek w trakcie zwiedzania. Groningen najlepiej odkrywać na rowerze, ponieważ jest to najpopularniejszy środek transportu. Ilość pędzących jednośladów niezmiennie zaskakuje obcokrajowców. Centrum miasta jest niemal wolne do aut, a świetnie zaprojektowana siatka ścieżek rowerowych liczy 145 kilometrów. Warto skorzystać z szerokiej oferty wypożyczalni rowerów i odwiedzić kuszące zielenią parki i ogrody (Noorderplantsoen, Stadspark, Prinsentuin) lub wybrać się nad jezioro (Hoornse Meer).

Niezwykle malowniczy widok rozciąga się na Groningen podczas niespiesznej podróży kanałami. Miasto przecina system kanałów, którymi można przemieszczać się łodziami podziwiając wspaniałą architekturę budynków. Ponadto bogaty wybór atrakcji sportowych (kajaki, rowery wodne, stand up padding) przyciąga tu zarówno turystów, jak i stałych mieszkańców.Miasto zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów. Kameralne sklepy położone wzdłuż urokliwych uliczek śródmieścia zapraszają przez siedem dni w tygodniu. To właśnie w Groningen znajduje się „Najpiękniejsza ulica handlowa w Holandii”, ale również Zwanestraat czy Kromme Elleboog. Na uwagę zasługuje również targ, na którym można kupić wyśmienite regionalne produkty. Trzy razy w tygodniu ogromny wybór oferuje Vismarkt i Grote Markt. Z taką samą częstotliwością odbywa się również mniejszy targ, co oznacza, że niemal codziennie można zrobić wspaniałe zakupy.

W mieście nie będą nudzić się także amatorzy sztuki, którzy z pewnością docenią Groninger Museum, uznawane za jedno z najlepszych miejsc poświęconych sztuce współczesnej w Holandii. Zaskakuje już sama architektura budynku. Jest on położony naprzeciw kolejnego ciekawego obiektu – obszernego i barwnego Dworca Centralnego o imponującej konstrukcji z pięknymi witrażami okiennymi. Na liście miejsc wartych zobaczenia, oprócz wielu znakomitych muzeów, nie może również zabraknąć Wieży Św. Marcina, na którą prowadzi 311 schodów, ale rozpościerający się z niej przepiękny widok na Rynek Wielki (Grote Markt), miasto i jego przedmieścia, wynagradza trud włożony we wspinaczkę.Groningen fot. Travelerdeluxe.pl

Groningen fot. Travelerdeluxe.pl


Bogate kalendarium imprez kulturalnych sprawia, że Groningen jest uznawane za najbardziej rozrywkowe miasto w Holandii. Jeden z najstarszych i największych uniwersytetów w kraju przyciąga studentów z całego świata. Gwarna atmosfera miasta świadczy o ich licznej obecności. Widoczne jest to szczególnie w zatłoczonych pubach (w mieście znajduje się największy pub w Europie!) i na koncertach muzycznych organizowanych w ramach wielu festiwali odbywających się przez cały rok.

Dogodne położenie lotniska Groningen-Eelde 15 kilometrów od centrum z bezpośrednim dojazdem do miasta, personel Informacji Turystycznej doskonale przygotowany na przyjęcie turystów oraz łatwo dostępne materiały na temat atrakcji miasta sprawiają, że podróży do Groningen nie trzeba długo planować i warto wybrać się w nią już teraz.


Jak dotrzeć
Z Polski do Holandii można dostać się pociągiem, autobusem lub samochodem, choć najwygodniejszym i bezwzględnie najszybszym środkiem transportu pozostaje samolot. W październiku do Groningen we wtorki i soboty oferuje loty linia Wizz Air, dzięki której dotarcie do miasta zajmie nam ok. 1,5 godz. W Holandii samoloty startują i lądują na lotnisku Groningen Airport Eelde. Znajduje się ono w miasteczku Eelde, zaledwie kilka kilometrów na południe od miasta Groningen. W Polsce loty obsługuje Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Z Groningen do Amsterdamu, stolicy Holandii dotrzemy pociągiem w nieco ponad dwie godziny (cena biletu 25 euro).

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię Holandię. To niezwykle malowniczy kraj, który z pewnością ma swoje uroki. Pracuję tutaj już kilka lat i udało mi się już kilka miejsc tu zwiedzić. Jednakże w Groninger jeszcze nie miałem okazji być! Może faktycznie byłoby to dobre miejsce na tzw. "city break". Muszę przemyśleć swój wypad tam. Może uda mi się w któryś weekend, gdy będę miał wolne. :)

    OdpowiedzUsuń