co zwiedzać,

Gdynia jak Nowy Jork. Powstanie tu Park Centralny

9.5.17 mm 0 Comments

Już za trzy lata zieleniec przy alei Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni zyska zupełnie nowe oblicze. Powstanie park miejski, który ma stać się jednym z ulubionych przez gdynian miejsc spędzania czasu wolnego. Nowa wizja zagospodarowania przewiduje stworzenie przestrzenni wypełnionej urokliwą roślinnością, dającej oddech od codziennego zgiełku, ale także oferującej dodatkowe atrakcje, szczególnie dla rodzin i osób lubiących ruch na świeżym powietrzu. W Parku Centralnym każdy znajdzie coś dla siebie: od cienia pod drzewem na spokojną lekturę, poprzez niezłą kawę, na miejscu do sportowej aktywności kończąc. Wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody i zarazem w samym centrum miasta.

fot. gdynia.pl
 

Pomysł jest prosty: harmonię oraz ład przestrzenny połączyć z funkcjonalnością i tym samym odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców.

- Zależy nam na tym, aby działań rewitalizujących nie ograniczyć wyłącznie do estetyzacji. Dzięki temu Gdynia zyska kolejną wielofunkcyjną i ogólnodostępną przestrzeń godną nowoczesnego miasta - wyjaśnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Oaza zieleni

Inwestycja obejmie teren wyznaczony przez al. Marsz. Piłsudskiego oraz ulice Świętojańską i Legionów. Po części zagospodarowany jest już skwer Sue Ryder, gdzie od 2014 roku funkcjonuje skatepark spełniający oczekiwania fanów deskorolek, BMX-ów i rolkarzy. W pobliżu znajduje się również plac zabaw. Teraz wypełniona zostanie pozostała część terenu. Centralną część parku stanowić będzie staw, wokół którego w tereny zielone wkomponowane zostaną m.in.: siedziska, kładka i pole do gry w bule. Znajdzie się również miejsce dla punktu informacji turystycznej oraz punktu gastronomicznego. Wokół prowadzić będzie 800-metrowa ścieżka dla biegaczy i 850-metrowa trasa idealna na rodzinne przejażdżki na rolkach. Zimą czynna będzie ślizgawka. Ważną część projektu stanowi parking podziemny, z wjazdem pod zmodernizowanym skwerem Plymouth, od strony ul. Świętojańskiej.

Wielkomiejski park

Park w naturalny sposób podzielony zostanie na strefy: ciszy, wypoczynku i rekreacji. Tym samym każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

- Wierzę, że będzie to miejsce, w którym złapiemy chwile wytchnienia w codziennym pędzie - mówi prezydent Wojciech Szczurek. I dodaje: - Mieszkańcy Nowego Jorku uwielbiają ikoniczny Central Park, zlokalizowany w samym sercu miasta. Z takich miejsc słynie wiele europejskich miast, jak choćby Paryż czy Mediolan. Mam nadzieję, że już wkrótce Gdynia zyska podobną przestrzeń: park, w którym w pięknych okolicznościach przyrody będzie można spokojnie wypić kawę, poczytać książkę lub po prostu poleżeć na trawie. Będzie to miejsce dla całych rodzin, w którym na nudę nie będą narzekać również miłośnicy nieco aktywniejszych form spędzania wolnego czasu.

Przyroda jest tu rzeczywiście piękna. Klon tatarski, szakłak zwyczajny i morela pospolita to tylko niektóre z wyjątkowych gatunków drzew rosnących w tym miejscu. Z krzewów można spotkać m.in. forsycje i jaśminowce. A wzdłuż al. Marsz. Piłsudskiego ciągnie się aleja buków czerwonych. Istniejąca roślinność zostanie uszanowana i skomponowana z nowymi nasadzeniami, tak by Gdynia po raz kolejny zasłynęła z zieleni miejskiej o wybitnej urodzie.

Miasto przyjazne mieszkańcom

Gdyńską przestrzeń miejską współtworzy coraz więcej miejsc dostosowanych do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Dobrym przykładem jest Plac Grunwaldzki. Przed metamorfozą dominował na nim beton - dziś betonem wylany jest wyłącznie parking pod placem, a na jego powierzchni znajduje się zielony skwer tętniący życiem. O tym, jak bardzo potrzebne są takie miejsca, świadczy również wykorzystywany potencjał skweru Stefana Żeromskiego, a więc zielonego terenu u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego, tuż przy Gdynia InfoBox. Projekt Parku Centralnego znakomicie wpisuje się nie tylko w potrzeby zgłaszane jasno przez mieszkańców, ale i jest wynikiem uważnej obserwacji tego, jak i gdzie gdynianie lubią spędzać wolny czas.

źródło: gdynia.pl

0 comments: