co to jest lyocell,

Lyocell (tencel) - co to za materiał?

24.1.17 mm 0 Comments

 

W składach materiałowych metek, również ubrań przeznaczonych do podróżowania, coraz częściej pojawia się składnik o dziwnie brzmiącej nazwie "lyocell". Warto rozwiązać zagadkę związaną z tym elementem naszych ubrań. Na początek spróbujmy odpowiedzieć na dwa pytania - skąd pochodzi i czy jest dla nas zdrowy.

Lyocell jest materiałem produkowanym z celulozy drzewnej, może być to na przykład drewno eukaliptusa. Pochodzenie materiału sprawia, że wiele osób mylnie sądzi, iż lyocell to nic innego jak znana od dawna wiskoza. Tak nie jest. Fakt, że w obu przypadkach materiał otrzymuje się otrzymuje się z celulozy, jednak inny jest proces ich produkcji. Tu produkcja polega na rozpuszczeniu celulozy, a w całym procesie nie stosuje się substancji żrących, tylko rozpuszczalnik nietoksyczny zwany NMMO czyli n-tlenek n-metylomorfoliny. Co ciekawe - wyroby z lyocellu poddane kompostowaniu ulegają biodegradacji w ciągu zaledwie 6 tygodni.

Lyocell często łączy się z bawełną

Lyocell jest naturalnym materiałem, którym interesuje się świat high fashion i środowiska ekologiczne

Zalety

 

Lyocell łączy zalety bawełny i wiskozy. Jest wytrzymały, elastyczny i higieniczny. Idealnie sprawdza się w tkaninach mających bezpośredni kontakt ze skórą. Włókna są miękkie, bardzo silne, posiadają bardzo dobre właściwości oddychające. W optymalnym stopniu pochłaniają wilgoć ale także regulują temperaturę, dlatego materiał wykorzystuje się do produkcji bielizny osobistej, która jest wyjątkowo przewiewna, miękka i delikatna. I co ważne - nie powoduje podrażnień skóry ani alergii.
Lyocell często łączy się z bawełną, dzięki czemu ubrania są delikatniejsze. Mniej się też gniotą i łatwiej je prasować. Patrząc na lyocell praktycznie, istotna jest informacje, iż może być prany i suszony mechanicznie.
Poza ubraniami lyocell wykorzystuje się do szycia pościeli, wsyp poduszek i kołder. Ponieważ może on imitować tkaniny takie jak zamsz czy skóra, produkuje się z niego materace oraz tapicerkę mebli wypoczynkowych.

Czytaj też 


Wady

 

Za wadę uznaje się to, że materiał wykazuje dużą oporność na farbowanie, dlatego do jego koloryzacji używa się silnych barwników chemicznych, często niebezpiecznych dla nas, konsumentów. Lepiej więc wybierać materiał w mniej intensywnych kolorach.

Warto wiedzieć

 

Lyocell znany jest również pod nazwą Tencel (głównie w Stanach Zjednoczonych).

 

0 comments: