Cies,

Hiszpania: rajskie wyspy Cíes

28.11.16 mm 0 Comments

„Wyspy bogów”, takim mianem rzymianie opatrzyli wyspy Cíes w Galicji. Dziś nadal są idyllicznym rajem pozwalającym na cieszenie się przyrodą i morzem, położonym na północy Hiszpanii. Kiedy je zobaczysz, od razu zrozumiesz, dlaczego ich główna plaża została wybrana przez dziennik The Guardian najlepszą plażą na świecie. Niebo na ziemi? Nawet jeśli nim nie jest, niewiele brakuje.

fot. spain.info

Krystalicznie czyste wody w kolorze intensywnego turkusu. Plaże pokryte drobnym, białym piaskiem. Jezioro, którego przeźroczysta tafla pozwala podziwiać bogactwo zamieszkujących je ryb. Czy to tropik? Nie, to wyspy Cíes w północno-zachodniej Hiszpanii. Są to trzy wyspy położone w Rías Baixas w Galicji, naprzeciwko wybrzeża Vigo. Archipelag ten nie tylko stanowi magiczną scenerię, ale posiada też ogromne walory ekologiczne. Jego piękne krajobrazy wchodzą w skład Parku Narodowego Wysp Atlantyckich, wyróżniającego się bogactwem dna morskiego i oferującego schronienie jednym z największych na świecie koloniom ptaków morskich. Ocean Atlantycki, wydmy, sosnowe lasy, klify… Wyspy Cíes to olśniewające widoki, godne samych bogów.

Jak je zwiedzić?
Spokój i czystość to kolejne cechy, którymi odznaczają się te wyspy, ponieważ w celu ochrony środowiska i uniknięcia przeludnienia dziennie może dostać się tutaj najwyżej 2200 odwiedzających. W czasie Wielkiego Tygodnia, w majowe weekendy oraz latem działają regularne połączenia statkiem z miejscowości Vigo, Baiona i Cangas de Morrazo. Jeśli pragniesz przenocować na wyspach Cíes, jest tu kemping oferujący 800 miejsc, czynny w Wielkim Tygodniu, w następujące po nim weekendy aż do czerwca i bez przerwy od czerwca do września, o ile warunki meteorologiczne pozwalają na regularne kursowanie statków. Aby skorzystać z jego obiektów, należy dokonać rezerwacji przez Internet na stronie „Central de Reservas del Parque” lub w biurze informacji kempingu (znajdującym się przy porcie pasażerskim w Vigo, skąd odpływają statki na wyspy Ciés). Po dokonaniu rezerwacji należy okazać ją w dniu wyjazdu w biurze kempingu w Porcie Pasażerskim w Vigo. Natomiast jeżeli wypływasz z Cangas lub Baiony, musisz pokazać ją w recepcji kempingu, w momencie dotarcia na wyspę (w Wielkim Tygodniu rezerwacja nie jest konieczna).

Idealny dzień na plaży i nie tylko
Pierwszą rzeczą, na którą zwróci uwagę twój wzrok podczas zbliżania się do archipelagu Cíes, jest imponująca plaża Rodas, łącząca wyspę Monteagudo z Isla do Faro. Nie jest to jedyny piaszczysty brzeg ciągnący się wzdłuż wschodniego zbocza archipelagu: plaża Figueiras, uczęszczana przez naturystów, czy Nosa Señora to kolejne ich przykłady. Ponadto możesz tu liczyć na wszelkie udogodnienia niezbędne do spędzenia idealnego dnia na plaży: bary, restauracje, toalety, ratownicy, punkt pomocy medycznej…

Jeżeli wolisz zajęcia sportowe, turystyka piesza stanowi doskonałą możliwość poznania atrakcji wysp Cíes. Do dyspozycji masz cztery wyznaczone szlaki, rozpoczynające się przy budce informacyjnej. Dzięki nim poznasz lasy, jezioro Lago de los Niños, punkty obserwacji ptaków, osadę z epoki żelaza czy, ze znajdujących się na wyspach latarni morskich, wspaniałe widoki klifów położonych w ich zachodniej części. Udaj się też do Centrum Interpretacji, leżącego w pozostałościach dawnego klasztoru San Estevo, aby uzyskać informacje o poszczególnych szlakach, znaczeniu ich otoczenia przyrodniczego oraz przepisach, których należy przestrzegać. Istnieje też możliwość odbycia wycieczki z przewodnikiem na szlaku „Cíes - podróż w czasie” (wyrusza z Centrum dla Zwiedzających Parku Narodowego znajdującym się w budynku Cambón w Vigo). Na stronie internetowej „Central de Reservas del Parque” znajdziesz więcej informacji na jej temat oraz instrukcje dokonania rezerwacji.

Na archipelagu Cíes jest także dozwolone nurkowanie oraz żeglowanie z uzyskanym pozwoleniem. Aby je otrzymać, należy wystąpić o zezwolenie na stronie rezerwacji parków narodowych. Pamiętaj, że po znalezieniu się na miejscu, poproszą cię o fotokopię dowodu tożsamości, uprawnienia do nurkowania i ubezpieczenie.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika 〽️/-\〰✖️⭕️ Vigo (@manxofdez)za spain.info

0 comments: