Austria,

Wiedeń: w Ogrodzie Zoologicznym Schönbrunn urodziły się bliźnięta pandy wielkiej

29.8.16 mm 0 Comments


Fot. © Tiergarten Schönbrunn
Ogromna radość w wiedeńskim ZOO: w niedzielę 7 sierpnia na świat przyszły bliźnięta pandy wielkiej.


W niedzielę 7 sierpnia napłynęły radosne wieści z Ogrodu Zoologicznego Schönbrunn. Świat obeszła informacja o narodzinach małej pandy, której rodzicami są mieszkające w wiedeńskim ZOO pandy wielkie: samica Yang Yang i samiec Long Hui. Opiekunowie zwierząt, którzy ze względu na naturalne metody hodowli obserwowali świeżo upieczoną matkę i jej potomstwo wyłącznie przez kamerę, poinformowali najpierw o jednej nowo narodzonej pandzie. Prawdziwy powód do świętowania pojawił się jednak dopiero kilka dni później, kiedy okazało się, że na świat przyszły bliźnięta. Wtedy po raz pierwszy udało się rozpoznać na nagraniach nie jedną, a dwie malutkie pandy.

Nowi mieszkańcy wiedeńskiego ZOO wcale nie przypominają swoich rodziców. Zaraz po urodzeniu małe pandy mierzą tylko 10 cm, a ich ciało nie jest jeszcze porośnięte biało-czarnym futerkiem – znakiem rozpoznawczym misiów tego gatunku.
Maleństwa rozwijają się prawidłowo pod czujnym okiem matki, która troszczy się o swoje dzieci dzień i noc. Dyrekcja Ogrodu studzi jednak nadmierny optymizm, przypominając, że śmiertelność pand wielkich w pierwszym roku życia osiąga 40%, a w pierwszych tygodniach aż 50%. Dlatego właśnie, zgodnie z chińską tradycją, nadanie imienia zwierzęciu następuje dopiero 100 dni po narodzinach.

Jeszcze kilka miesięcy muszą poczekać goście ZOO, którzy chcieliby zobaczyć misie na żywo. Na razie pandy nie są pokazywane zwiedzającym. Całą trójkę można za to oglądać na zdjęciach i filmach udostępnionych na stronie Ogrodu.
0 comments: