Australia,

Austria: Wiedeń drugim najprzyjaźniejszym miastem na świecie

20.8.16 mm 0 Comments

Fot. © Eurocomm-PR/Ursula Gangl
Wiedeń zajmuje wysoką, drugą pozycję w najnowszym rankingu najbardziej przyjaznych miast do życia. Lepiej od stolicy Austrii oceniono tylko australijskie Melbourne.

Wiedeń jest, według najnowszego badania przeprowadzonego przez londyński instytut Economist Intelligence Unit, drugim najprzyjaźniejszym dla mieszkańców miastem na świecie. Najlepiej żyje się w Melbourne, które otwiera opublikowany wczoraj (18 sierpnia 2016) ranking, a niewiele gorzej w kanadyjskim Vancouver zajmującym ostatnie miejsce na podium. W sumie w rankingu uwzględniono 140 miast.

Ważnym kryterium oceny był porządek publiczny i bezpieczeństwo. Analizowano więc między innymi poziom przestępczości i subiektywne poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto zbadano dostęp do służby zdrowia i kształcenia, a także środowisko naturalne, infrastrukturę i ofertę kulturalną.

Top 10 listy to przede wszystkim miasta położone w zamożnych, słonecznych i bezpiecznych krajach, oferujących wiele atrakcji. Wśród pierwszej dziesiątki znalazły się aż po trzy miasta australijskie i kanadyjskiej,

Raczej nie dziwi fakt, że ostatnie miejsce zajmuje stolica Syrii Damaszek. Autorzy rankingu podali, że uzwględnili w nim tylko takie miasta, w których ludzie chcieliby mieszkać lub odwiedzać je jako turyści. Wiele miast, jak na przykład Kabul czy Bagdad, nie miało zatem w ogóle szansy, by znaleźć się na liście.


0 comments: