browar,

Czechy: piwne festiwale nie tylko dla smakoszy

11.7.16 mm 0 Comments

Piwo jest ważną częścią czeskiej kultury. Tradycja ważenia napitku w Czechach sięga
czasów prehistorycznych, gdy na terenach obecnej Republiki Czeskiej zamieszkiwali Celtowie. Dobrze to wiedzą koneserzy złocistego trunku, chętnie uczestnicząc w licznych piwnych festiwalach.

 
Fot. Lukas Zentel


Miłośnikom czeskiego piwa polecamy udział w regionalnych imprezach, na których nie brakuje miejscowego jedzenia, atrakcyjnych programów muzycznych, zabawnych konkursów, zwiedzania browarów i przede wszystkim degustacji ulubionego napoju.

Trzynastą edycję festiwalu piwnego organizuje w połowie lipca minibrowar i huta szkła Novosad & Syn w Harrachovie. Oprócz regionalnych przysmaków i piwa, na gości czeka zwiedzanie tutejszego muzeum i huty szkła i liczne atrakcje dla najmłodszych.
www.sklarnaharrachov.cz

Na tradycyjne święto piwa zaprasza 20.08.2016 rodzinny browar Chodovar w Chodovej Planie, niedaleko Mariańskich Łaźni. Goście, którzy przybędą na teren browaru, będą mogli spróbować potraw kuchni staroczeskiej w restauracji Ve Skále, znajdującej się w pomieszczeniach byłych piwnic skalnych i odświeżyć się w prawdopodobnie największym na świecie piwnym spa.
www.chodovar.cz

Na święto chmielu i piwa Dočesná zaprasza także królewskie miasto Žatec (około 80 km na północny-zachód od Pragi). Za panowania króla Karola IV było jednym z trzech największych miast w Czechach. 59 edycja festiwalu odbędzie się 02-03.09.2016. Na gości czeka urozmaicony program i ciekawe konkursy, na przykład konkurs tańca z kuflem piwa na głowie oraz ponad 40 rodzajów piwa z oferty czeskich i zagranicznych browarów.
www.docesna.cz

Na Pilsner Fest możemy wybrać się do stolicy piwa – Pilzna. To właśnie tutaj narodził się światowej sławy Pilsner Urquell. Jest to piwo, które w 1842 roku uwarzył w pilzneńskim browarze bawarski piwowar Josef Groll. Już wówczas pilzneńskie piwo zachwycało swą piękną, złotą barwą, gęstą śnieżnobiałą pianą i wyjątkowym smakiem. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdego roku na dziedzińcu tutejszego browaru odbywa się święto piwa. W tym roku zapraszamy na imprezę 01.10.2016.
www.pilsner-urquell.cz0 comments: