Anna Konstancja,

Niemcy: Zamek Stolpen – wyprawa przez wieki

4.9.15 mm 0 Comments

Położony pomiędzy Czesko-Saksońską Szwajcarią, a miastem kultury Dreznem wznosi się majestatycznie widoczny już z daleka średniowieczny zamek. Obiekt wraz z uznanym za pomnik przyrody »stolpeńskim bazaltem« tworzą nierozerwalną całość. 


Wzgórze zamkowe będące skupiskiem kolumn bazaltowych zalicza się do najważniejszych skał wulkanicznych występujących w Niemczech, dlatego tutejszy bazalt wyróżniony został jako »narodowy geotyp«. Znajdująca się tutaj najgłębsza na świecie, wykuta w skale bazaltowej studnia (84,39 m) jest świadkiem bogatej tradycji górnictwa w Saksonii. Historia zamku nierozerwalnie związana jest również z tragicznym losem hrabiny Cosel. Ta najsławniejsza faworyta polskiego króla i saksońskiego elektora Augusta Mocnego spędziła uwięziona na zamku Stolpen 49 lat swego życia. Jej miejsce pochówku znajduje się na terenie dawnej zamkowej kaplicy. Statut zabytku architektonicznego i przyrodniczego, wraz z muzeum zamkowym i bogatym programem kulturalnym czynią dziś ze Stolpen tętniącą życiem arenę saksońskiej historii i kultury.


Hrabina Cosel
 

Jej imię rozsławił Józef Ignacy Kraszewski: przed 250 laty zmarła Anna Konstancja księżna von Cosel, słynna metresa saksońskiego księcia Fryderyka Augusta I, który na polskim tronie zasiadał jako August II Mocny. Po tym jak hrabina popadła w niełaskę, zmuszono ją do spędzenia ostatnich 49 lat życia w zamku Stolpen, gdzie została również pochowana. Z okazji 250-lecia jej śmierci w tzw. Wieży Cosel odbędzie się wystawa poświęcona pięknej hrabinie.

0 comments: