dokumenty,

Na co zwracać uwagę wynajmując samochód za granicą? Siedem najważniejszych rad

5.8.15 mm 0 Comments

Polacy wyjeżdżają w miejsca coraz bardziej niezwykłe i nieznane. Zależy im na tym, by zobaczyć jak najwięcej, a to jest możliwe, jeżeli wcześniej dokładnie zaplanują podróż i pomyślą o takim udogodnieniu, jak wynajem samochodu. Są kraje, w których jest to niezbędne – komunikacja lokalna jest bardzo nieregularna, odległości do pokonania duże, a miejsca najbardziej interesujące znacznie oddalone od cywilizacji, chcąc zrealizować plan podróży należy zdecydować się na auto. 
 Na co zwracać uwagę przy wynajmie? Jakie haczyki mogą kryć się w umowie? Oto kilka wskazówek.

fot. Traveler deLuxe


Porównywarki!

Auto najlepiej zarezerwować jeszcze będąc w Polsce. Dlaczego? To daje możliwość na przyjrzenie się cenom, porównanie ich, dokładne zaplanowanie całej podróży. A dodatkowo powoduje, że na miejscu nie traci się czasu. Najlepiej zdecydować się na serwis umożliwiający porównanie ofert kilku dostawców – poszczególne wypożyczalnie nie tylko mają różne ceny, inne samochody – chociaż pozostające w tej samej klasie, ale też odmienne warunki umowy np. zasady anulowania czy zmiany rezerwacji. Porównywarka prezentując oferty uwzględnia te wszystkie czynniki, dodatkowo posiada filtry ułatwiające sortowanie wyników – po cenie, klasie samochodu, typie paliwa czy dodatkowego wyposażenia (klimatyzacja), co znacznie ułatwia ostateczny wybór.

Umowa

Dokładnie czytajcie umowę podczas dokonywania rezerwacji. Przez kilka dni wakacji, poza tym, że macie możliwość przemieszczać się szybciej i zobaczyć więcej, to macie też odpowiedzialność związaną z tym, że podróżujecie nie swoim autem. Zatem kwestie, na które szczególnie warto zwrócić uwagę to:
  • jakie ubezpieczenie jest wliczone w cenę wynajmu samochodu?
  • czy wynajmowany samochód ma dzienny limit kilometrów?
  • paliwo tj. jakie obowiązują opcje płatności za nie?
  • możliwość prowadzenia samochodu przez drugiego kierowcę?
  • godziny pracy wypożyczalni?
Przy odbiorze auta warto też zwracać uwagę na to, co dodatkowego nam oferują – np. wypożyczalnie często proponują usługę Pełne Zabezpieczenie Wkładu Własnego, którą można wykupić przy dokonywaniu rezerwacji i wiele osób się na nią decyduje od razu. Zatem odbierając samochód warto mieć ze sobą listę rzeczy, za które już się zapłaciło i nie dokonywać pochopnie kolejnych podobnych opłat. Należy też dokładnie porównać ofertę, za którą się już zapłaciło, z tym co wypożyczalnia umieszcza w umowie w momencie odbioru pojazdu – zdarza się, że takie elementy jak brak limitu kilometrów czy drugi kierowca umykają wypożyczalni podczas sporządzania dla nas umowy.

Dokumenty

Chcąc odebrać samochód należy poza samą rezerwacją okazać również prawo jazdy oraz kartę kredytową – wypożyczalnie z reguły nie akceptują kart debetowych! Decydując się na wynajem auta za granicą warto sprawdzić czy w kraju podróży obowiązuje polskie prawo jazdy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej nie będzie z nim problemu, jednak w części krajów pozaeuropejskich niestety wymagany jest międzynarodowy dokument – przykładowo w Gruzji, Izraelu, Brazylii czy na Kubie.

Przy tej okazji warto też wspomnieć, że w niektórych krajach młodzi kierowcy – poniżej 25 roku życia będą musieli ponosić dodatkowe opłaty. Zdarza się, że ta kwota nie jest również uwzględniona we wstępnym rozliczeniu i pobiera ją dopiero wypożyczalnia.

Pomimo że w momencie dokonywania rezerwacji dokonuje się również opłaty, to należy mieć ze sobą kartę kredytową w chwili odbioru samochodu. Wypożyczalnia blokuje kaucję, która – jeżeli nic się nie wydarzy podczas wynajmu – zwracana jest klientowi na konto. Po oddaniu auta należy monitorować, czy zwrócono kaucję! Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które jej zagwarantuje zwrot.

Ubezpieczenie

Wypożyczając samochód należy zwrócić uwagę na to, jakie ubezpieczenie jest zawarte w cenie. O wadze ubezpieczenia wie każdy kierowca, jednak tu szczególnie warto wiedzieć, za jakie szkody odpowiada wypożyczający – np. najczęściej jest tak, że kierowca będzie odpowiadał za uszkodzone podwozie, szyby, ogumienie, dorobienie kluczyków czy koszty holowania itp. Należy też zwrócić uwagę, jaki jest tryb zgłaszania szkód – czyli jak szybko i w jaki sposób wypożyczający powinien zasygnalizować usterkę. Ważne jest również to, żeby zwrócić uwagę czy samochód jest ubezpieczony na wypadek kradzieży.

Ze względu na ograniczenia ubezpieczenia, nie chcąc być pociągniętym do odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez innych warto dokładnie obejrzeć samochód przed wyjechaniem z wypożyczalni. Można nawet zrobić zdjęcia zadrapaniom, które są na nim już w momencie wypożyczenia. Podobnie – po oddaniu samochodu, a przed odzyskaniem kaucji. Zabezpieczeń nigdy za wiele.

Paliwo

Warto zwrócić uwagę, kto płaci za paliwo podczas wypożyczania i oddawania samochodu. Możliwości jest kilka:
oddaje się samochód z dokładnie taką ilością paliwa z jaką go wypożycza
oddaje się bak pusty, a wypożycza z pełnym – tzw. paliwo przedpłacone – wówczas wypożyczalnia za nie płaci i kosztuje ono nieco więcej
jest też możliwość wyjechania z pełnym bakiem, powrotu z nie do końca pustym i wówczas wypożyczalnia zwraca koszt paliwa, które pozostało – tu również z kiepskim przeliczeniem
Najbardziej opłacalna dla wynajmującego jest pierwsza opcja. Dlatego od już w momencie wyszukiwania samochodu do wynajęcia warto zaznaczyć, że poszukuje się samochód z pełnym bakiem, a nie z przedpłatą.

Kilometry

W zależności od tego, jaką trasę planujecie pokonać zwróćcie uwagę na limit kilometrów. W wielu miejscach samochód z narzuconym limitem dziennym może nie być problemem, ale wcześniej musicie wiedzieć, dokąd chcecie jechać i jak duże są tam odległości. Jeżeli tego nie wiecie, to samochód bez limitów jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż przekroczenie dziennej normy jest dodatkowo płatne.

Tu też warto wspomnieć, że jeżeli ktoś chce zorganizować wyprawę samochodową życia – np. przejechać autem Stany Zjednoczone i wypożyczyć je w innym miejscu niż oddać, to musi zwrócić uwagę, czy wypożyczalnia pozwala na bezpłatny zwrot w innym miejscu. Bardzo często jest tak, że ta opcja jest dodatkowo płatna, co jest niewidoczne w momencie dokonywania rezerwacji, opłata jest pobierana przy oddawaniu samochodu – wówczas stosowanym przelicznikiem jest stawka za przejechany kilometr i najczęściej jest to bardzo nieopłacalne.

Odbiór/zwrot samochodu

W planie podróży należy brać pod uwagę również godziny odbioru i zwrotu samochodu. Są miejsca, w których obowiązuje sjesta i wówczas założenie, że samochód można odebrać czy zwrócić we wczesnych godzinach popołudniowych, a potem zetknięcie się z zamkniętymi drzwiami wypożyczalni może zaburzyć cały plan podróży.

Dodatkowo, jeżeli zakładacie, że dokonacie zwrotu nie godzinach pracy wypożyczalni – przykładowo w niedzielę, choć jest ona tego dnia zamknięta – istnieje możliwość, że zapłacicie więcej za tzw. serwis po godzinach.

Niestety nie jest tak, że oddając auto wcześniej niż zakładaliście początkowo otrzymacie jakikolwiek zwrot. Dlatego warto od początku dobrze oceniać, na jak długo będziecie potrzebowali samochód.

źródło: eSKY.pl

0 comments: