Bastylia,

Święto upamiętniające wybuch Rewolucji Francuskiej już 14 lipca!

30.6.15 mm 0 Comments

"Czy to bunt" zapytał Ludwika XVI do Duque z Rochefoucauld, na co on odpowiedział: "Nie Panie, to jest rewolucja." Jeden z najbardziej zaufanych doradców króla Ludwika XVI wypowiedział te złowieszcze słowa 12 lipca 1789. Dwa dni później królewska twierdza Bastille została zaatakowana. 

© Atout France / Pascal Gréboval

Patriotycznym zapałem powstańcy doprowadzili do uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. "Ludzie rodzą się wolni i pozostają wolni i równi w prawach." Wszystkie narody wzorowały swoje konstytucje na tej uniwersalnej sentencji. Nic więc dziwnego, że święto narodowe Francji, Le Quatorze juillet, jest znane na całym świecie.Obchody odbywają się nawet w Indiach. Od 1880 (z wyjątkiem okresu I oraz II wojny światowej) roku obchodom towarzyszą festyny i parady wychwalające republikę w rytm hymnu narodowego Marsylianka.

Wielka Parada w Paryżu – spektakl kolorów i rytmu

W Paryżu, uroczystości rozpoczyna Alpha Jets La Patrouille de France (oddział sił powietrznych Francji). Maszyny przelatują nad stolicą wypuszczając dym w kolorach flagi francuskiej. Nie brakuje parady wojskowej, ta zaczyna się o 11 na Polach Elizejskich. Parada ta jest najstarszą i prawdopodobnie największą w Europie. Obchody trwają cały dzień, nawet po zakończeniu parady. Po południu Paryż ożywa, prawie każda dzielnica przygotowuje własne atrakcje. Kulminacyjnym punktem uroczystości jest koncert rozpoczynający się o zachodzie słońca. Poprzedza on najbardziej widowiskowe wydarzenie - 35 – minutowy pokaz sztucznych ogni na Wieży Eiffla. Każdego roku ogląda go ponad 500 tysięcy osób.

A jak świętują inne miasta?

Nie trudno się domyślić, że tak ważna dla francuzów uroczystość jest obchodzona w całym kraju. Od wielkich miast do małych wiosek, wszyscy świętują organizując zawody sportowe, koncerty i festyny. Jest to wyjątkowy dzień, wszyscy spotykają się aby cieszyć się dniem wolnym. Bez wątpienia obecność na pokazach w Paryżu sprawia największą radość, jednak bez względu na to gdzie będziemy jedno jest pewne – nie zabraknie kulminacyjnego pokazu fajerwerków.


Więcej informacji: http://int.rendezvousenfrance.com/fr/agenda/fete-nationale-0 

0 comments: