jezioro,

Sława - tu uwolnisz myśli od codzienności i złapiesz nowy oddech ukojenia.

26.5.15 mm 0 Comments

Położone na Pojezierzu Sławskim (woj. lubuskie) miasto jest stolicą krainy lasów i jezior. W bezpośrednim położeniu Jeziora Sławskiego, największego z 10 tutejszych akwenów. Choć miasto liczy zaledwie 4 tys. mieszkańców, w sezonie kusi ponad 24 tys. turystów różnorodnością form wypoczynku. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. 


Ok. 20 ośrodków wypoczynkowych, pola namiotowe i campingowe. Możesz przyjechać z przyczepą, bądź wynająć domek. Godny polecenia jest Pensjonat „Słoneczko”, którego okna każdego pokoju wychodzą na jezioro. A taras restauracyjny ma bezpośrednie zejście na molo. Tu co dzień wstajesz z nową energią. Przemiłą melodią dla uszu i widokiem dla oczu jest budząca się do życia przyroda. Malownicze obrazy i bogactwo form życia znakomicie prezentują się przed obiektywem aparatu a czystość wody jeziora rekomendują zadomowione w nim raki.

Rodziny z dziećmi skorzystają z placów zabaw, wypożyczą autka biegowe, bądź o napędach elektrycznych, przejażdżka nimi jest pełnią radości dla małych szkrabów. Młodzież może pograć w różne gry, wziąć udział w konkursach, wybrać się na wycieczki krajoznawcze. Dla amatorów opalania - rozległa, piaszczysta plaża. Zaś mniej wytrwali przysiądą na zacienionych ławeczkach, czy pospacerują promenadą. Bardziej aktywni wczasowicze wypożyczą rowery, kijki do Nordic Walking i ruszą z mapą po wyznaczonych szlakach.

Miłośnicy żeglugi znajdą liczne kluby żeglarskie, które dają możliwość szkoleń a także wzięcia udziału w regatach. Porty jachtowe oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego umożliwiają skorzystanie z rowerów i kajaków. Dla dzieci i młodzieży organizowane są obozy żeglarskie. Nie zawiedzie się też sympatyk wędkowania. Jezioro spełnia wszelkie warunki, gdyż od lat skutecznie trwa akcja zarybiania. Często organizowane są także wędkarskie zawody.

Ponadto, wolną chwilę można spędzić w okolicznych pubach. Wieczorami, w jednym do tańca przygrywa zespół, w drugim po listach przebojów poprowadzi Cię DJ. W kolejnym spróbujesz swych sił w karaoke. A dla zagorzałego kibica lokal z telewizorem. Są też miejsca na ogniska. Dodatkowo, punkty z ulubionymi smakołykami, lody, gofry, wielobranżowe sklepiki.
Tu wszystko jest w zasięgu ręki. Do starówki prosta droga traktem czarującego parku krajobrazowego z największym w kraju skupiskiem bluszczu, a także z fragmentami ozdobnych ogrodów. Napotkasz liczne pomniki przyrody i zadomowioną zwierzynę.

Natomiast urokowi części miejskiej nie oprze się zarówno oko miłośnika historii i sztuki, jak i zwykłego spacerowicza. Centrum zabudowy miejskiej stanowi XVIII-wieczny rynek, w niezmiennej od wieków strukturze. Jego otoczkę zaś kamienice mieszczańskie i wąskie, brukowane uliczki. Po środku w majestatycznej pozie kościół luterański z początku XIX w. z oryginalnie zachowanym wnętrzem z licznymi emporami. Nieopodal, na tyłach kamienic, Kościół św. Michała Archanioła – przedstawiciel późnego renesansu, przebudowany w początkach XVII w., w którym na szczególną uwagę zasługuje, będąca dziełem sztuki, kamienna ambona. W sąsiedztwie kościoła warto zobaczyć zabytkowy pałac barokowy z XVIII w. wtopiony w krajobraz parku. Na jego terenie sosna czarna - pomnik przyrody o najgrubszym obwodzie pnia w Polsce (400 cm).
Od Starego Rynku zaledwie 2 uliczki poprowadzą Was na Nowy Rynek. Tu dosłownie trzeba patrzeć pod nogi, gdyż stąpać będziecie Aleją Gwiazd. Niemal co krok wtopione w bruk memoriały z odciśniętymi dłońmi gwiazd polskiego bluesa. Pośrodku Fontanna Witosławy - jej postać owiana jest miejscową legendą.

Sława, to miejsce różnego rodzaju imprez kulturalno-sportowych. Trudno tu wymieniać wszystkie, ale na szczególną uwagę zasługują Jarmark Produktu Lokalnego na Starym Rynku miasta, Festiwal Las Woda & Blues, czy lipcowa VII Sławska Noc Reggae, W listopadzie 58 Międzynarodowy Kongres Brydżowy oraz różne festyny, zawody, maratony.


0 komentarze: