Emirates,

Jak się pracuje dla Emirates? Poznaj tajniki pracy w przestworzach

19.11.14 Anonimowy 0 Comments

Już ponad 500 Polaków dołączyło do grona personelu pokładowego linii lotniczych Emirates. Wśród nich jest Paulina, która opowiedziała o swojej pracy. Jej wskazówki mogą okazać się przydatne już 23 listopada i 13 grudnia, kiedy odpowiednio w Krakowie i Poznaniu odbędą się Dni Otwarte Emirates.
 praca emirates załoga

Daty i miejsca najbliższych spotkań rekrutacyjnych Emirates:

  • Kraków: 23 listopada, godzina 9:00, Hotel Novotel Kraków Centrum, ul. Tadeusza Kościuszki 5

  • Poznań: 13 grudnia, godzina 9:00, Hotel Mercure Poznań Centrum, ul. Roosevelta 20


Paulina urodziła się w Szczecinie, dla Emirates pracuje już od ponad 3 lata. Studiując w Londynie, postanowiła spróbować swoich sił podczas jednego z Dni Otwartych organizowanych przez przewoźnika.

- Dzięki pracy dla Emirates można bardzo dużo podróżować, poznawać nowych ludzi i nowe kultury oraz uczyć się języków. Emirates zapewniają również mieszkanie w Dubaju, co jest dla nas bardzo wygodne – powiedziała Paulina, stewardessa Emirates pochodząca z Polski. Dubaj to prawdziwa mieszanka kultur. Można tu poznać ludzi z całego świata – ich mentalność, zwyczaje czy nawet inne jedzenie niż nasze europejskie – dodała Paulina.

Jak wygląda proces rekrutacji? Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby otrzymać tę pracę? Jakie dodatkowe korzyści otrzymują członkowie personelu pokładowego przewoźnika? Między innymi o tym opowiedziała Paulina w rozmowie, która dostępna jest poniżej.

http://youtu.be/0d5--vcB6vU

Potencjalni przyszli członkowie personelu pokładowego Emirates muszą mieć ukończone 21 lat, biegle znać język angielski w mowie i piśmie, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, a także odpowiedni wzrost, umożliwiający sięgnięcie na wysokość 212 cm. Na spotkanie rekrutacyjne kandydaci powinni zabrać ze sobą CV w języku angielskim, a także aktualne zdjęcie. Istnieje również możliwość rejestracji online na stronie internetowej www.emirates.com/careers.

0 comments: