Czechy: Wielka Pardubicka 2014

3.10.14 Anonimowy 0 Comments

Na miłośników wyścigów konnych czeka nie lada gratka.  12.10.2014 odbywa się kolejną, już 124 edycja Wielkiej Pardubickiej, najstarszego i najtrudniejszego wyścigu na naszym kontynencie. Konie muszą pokonać 31 przeszkód, z których najbardziej znaną jest Fosa Taxisa – jeden z najtrudniejszych skoków na świecie.

Czechy pardubice  velka_pardubicka_Fot.  Stefano Grasso Czechy pardubice Wielka Pardubicka_Fot.  Stefano Grasso

Miasto Pardubice leżące około 70 km od Kudowy Zdroju, słynie nie tylko z odbywających się od roku 1874  znanych na całym świecie  wyścigów konnych o nazwie Wielka Pardubicka Steeplechase, lecz także z pięknego zamku i wspaniałych pierników. Zamek do  roku 1560 był siedzibą rodu Pernsztejnów, którzy znacznie przyczynili się do rozkwitu Pardubic. Przebudowali i umocnili obiekt wznosząc potężne obwarowania, wały i fosę. Za ich panowania stał się on ważnym ośrodkiem  kulturalnym miasta. System fortyfikacji zachował się do dziś. Obecnie mieści się tu Muzeum Czech Wschodnich. W salach rycerskich na pierwszym piętrze zachowało się cenne malarstwo ścienne.

Warto zwiedzić także leżący około 8 km od Pardubic malowniczo położony zamek Kunětická hora z połowy XIV wieku. Od roku 1491 był własnością Pernsztejnów. Został przez nich przebudowany w potężny dwuwieżowy zamek z systemem fortyfikacji, należącym wówczas do najrozleglejszych.

0 comments: