Cave,

Hiszpania: podróż przez Szlaki Wina

30.9.14 Anonimowy 0 Comments

Winobranie jest jednym z najważniejszych momentów w procesie produkcji dobrego wina. Podczas jego trwania zbiera się owoce, z których zostaną przygotowane tegoroczne wina. Czas ten jest wielkim świętem na wszystkich Szlakach Wina rozrzuconych po Hiszpanii. Oto pięć z nich.Szlak Wina z Nawarry

Biegnie przez region Nawarry, na północy Hiszpanii, i obchodzi swe Dożynki Winiarskie co roku we wrześniu. Główne obchody mają miejsce w Olite, gdzie organizowane są koncerty, degustacje, konkurs na dekoracje wystaw sklepowych motywami związanymi z winobraniem, a liczne lokale przygotowują degustacje winogronowych przekąsek, dań i deserów. W tym czasie wszystkie piwnice winiarskie w Olite organizują dni otwarte.

Kolejnymi z najciekawszych propozycji są wycieczki do winnic. Spacery, jazda na rowerze czy konno dostarczają wielu przyjemności… A najodważniejsi mogą wybrać opcję przelotu balonem nad winnicami. Niesamowite przeżycie!

Szlak Wina i Cavy z Penedés

Szlak ten znajduje się w regionie Katalonii i umożliwi ci czerpanie przyjemności z winobrania pełnymi garściami. Tutejsze piwnice winiarskie i miejsca zakwaterowania we wrześniu i październiku organizują liczne atrakcje. Jest możliwość poznania między innymi pełnego procesu produkcji wina oraz techniki stosowane do uzyskania win doskonałej jakości, szczególnie w piwnicach winiarskich w Castellroig oraz Caves Nadal, czy też w Ca La Laia, gdzie przygotują dla ciebie dzień enoturystyki, w programie którego znajdą się degustacje, zwiedzanie Katalońskiego Muzeum Kultury Wina (Vinseum) oraz piwnic winiarskich Parés Baltà, Can Feixes i Capità Vidal. Natomiast piwnica winiarska Jean Leon oferuje zabawowe warsztaty, podczas których nauczysz się odróżniać wina po ich aromacie.

Kolejną możliwość stanowi zakończenie szlaku wśród winnic Sant Sadurní, uważanych przez wielu za stolicę wina musującego cava. Winoteka Cal Feru proponuje zaś zwiedzanie piwnic winiarskich Raventós Blanc i Vilarnau. Dodatkową atrakcją jest obchodzony w październiku w Sant Sadurní Tydzień Cavy.

Szlak Wina z Jumilli

Szlak przemierza region Murcji, w południowo-wschodniej Hiszpanii, i obchodzi swe Dożynki Winiarskie w tygodniu, w którym przypada dzień 15 sierpnia. Ich główną atrakcją jest partycypacyjny charakter prac. Pozwolą ci wziąć udział w zbiorze winogron, tłoczeniu, wyrobie czy degustacji wina. Uzupełnieniem programu obchodów jest kawalkada, targi wina oraz ofiara z winogron i pierwszego moszczu składana u stóp Niño de las Uvas. Nie zapomniano też o najmłodszych, którzy mogą się bawić podczas dziecięcego pochodu.

Szlak Wina z Montilla – Moriles

Leżący w prowincji Kordoby, w regionie Andaluzji, Szlak Wina z Montilla – Moriles z okazji Dożynek Winiarskich obchodzi tak zwaną Cata Flamenca. Degustacja ta ma miejsce w Piwnicach Winiarskich Navarro w Montilla i jest autentycznym spektaklem, w którym udział biorą uznani mistrzowie sztuki flamenco.

Impreza oferuje też inne atrakcje: drzwi otwarte w piwnicach winiarskich, konkurs umiejętności winiarzy oraz Święto Wina i Przekąsek, znakomita okazja, by poznać typowe tapas z południowej Hiszpanii, do których podawane są regionalne wina.

Szlak Wina z Teneryfy

Na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich, także świętuje się Dożynki Winiarskie na Szlaku Wina z Teneryfy. Jedną z najciekawszych propozycji jest chyba oferta piwnicy winiarskiej Insercasa, która przygotowuje nocne winobranie. We wrześniu także wiele piwnic winiarskich z Tacoronte organizuje dni otwarte, a także degustacje i oryginalne wycieczki umożliwiające bezpośrednie poznanie przebiegu winobrania.

To tylko propozycje kilku hiszpańskich szlaków wina, ale z pewnością miło spędzisz czas podczas Dożynek Winiarskich na dowolnym ze szlaków. Spróbuj na jednym, a na pewno zachcesz powtórzyć to doświadczenie na innym ze szlaków.
0 comments: