Czechy: W Pradze zobaczymy jeden z najpiękniejszych zegarów świata

14.9.14 Anonimowy 0 Comments

Kto choć raz będąc w Pradze nie czekał z aparatem w dłoni przed Ratuszem Staromiejskim? Praski orloj jest według CNN jednym z najpiękniejszych zegarów na świecie.

Praga zegar astronomiczny_Fot. Roman Cestr Praga, zegar astronomiczny

 

Zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza ma już ponad 600 lat. Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadania na zlecenie ówczesnych radnych.  Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki. Znajdująca się po lewej stronie  Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską. Obie figurki zostały zniszczone podczas II wojny światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku. Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie.
Codziennie przed Ratuszem gromadzą się tłumy  turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie niezwykłego spektaklu.

Praski orloj jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach, jednak skomplikowane czasomierze można podziwiać także w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi zegar astronomiczny z XV wieku. Również wieża ratuszowa w mieście Litomyšl  została ozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku. Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie na Morawach.

0 comments: