Alpy,

Austria: Dolina Stubai – imprezowa zima

25.9.14 Anonimowy 0 Comments

Przepis na niezapomnianą imprezę to nie tylko rozrywka, ale też edukacja, trening umiejętności i przygoda. W Dolinie  umiejętnie mieszają te składniki, czego rezultatem jest ciekawy program wydarzeń zimowych.
Sportowe emocje, testy sprzętu i zimowa przygoda
Dolina Stubai oferuje snowboardzistom, freeskierom i freeriderom szereg możliwości do realizowania swojej pasji oraz interakcji z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Snowpark na lodowcu Stubai - Stubai Zoo Moreboards po raz piąty otworzy sezon wydarzeniem Moreboards Stubai Premiere (17 - 19 października 2014 r.). Zaplanowano konkursy i sesje snowboardowe, możliwość przetestowania najnowszego sprzętu w Brandsaloon na Eisgrat (ponad 40 marek) oraz nocne imprezy w Neustift (zagrają Afrob, Deluxe Soundsystem, DieBoys (Deichkind) i Dunken Masters) (www.stubai-premiere.com). Kolejne okazje do podpisów będą podczas Stubai Jam z konkursem Slopestyle (15 listopada 2014 r.) oraz podczas wiosennych sesji (Spring Sessions) w nowym ustawieniu parku (od początku kwietnia do połowy maja 2015 r.).
Najnowszy sprzęt i akcesoria do sportów zimowych będzie można przetestować na SportScheck Glacier Testival na lodowcu Stubai (6 - 9 listopada 2014 r.). Te największe w Alpach testy wyposażenia sportowego prezentują ponad 3 800 produktów wiodących producentów.
Szczególnie dla freeriderów lodowiec Stubai jest pierwszym przystankiem przed wyprawą w teren. Mogą tu znaleźć potrzebne informacje oraz treningi i szkolenia z bezpiecznego poruszania się poza stokami. Cieszący się popularnością podstawowy kurs przeciwlawinowy SAAC Basic Camp odbędzie się w „Królestwie Śniegu” w dwóch terminach: 15 - 16 listopada 2014 r. oraz 25 - 26 kwietnia 2015 r.  Uczestnicy nauczą się postępowania w przypadku zejścia lawiny, w tym m.in. korzystania z łopat, sond oraz nadajnika radiowego (www.saac.at). Po raz drugi przeprowadzony zostanie obóz treningowy Powder Department Freeride Camp (20 - 22 lutego 2015 r.) z testami sprzętu, warsztatami oraz wyprawami w teren w towarzystwie certyfikowanych przewodników górskich.
Zimowa przygoda czeka na tych śmiałków, którzy zdecydują się przyjechać na obóz biwakowy SportScheck Bivouac Camp na lodowcu Stubai (13 - 15 lutego 2015 r.). Zabawa zaczyna się w schronisku Dresdner Hütte na wysokości 2 308 m n.p.m., gdzie uczestnicy poznają podstawowe zasady biwakowania na śniegu. Następnego dnia, wraz z ekwipunkiem do testowania (namioty, śpiwory, kuchenki itp.), przenoszą się na TOP OF TYROL na wysokość 3 210 m, gdzie spędzą noc.
Widowiskowym wydarzeniem są zawody 24. Stubai Cup (6 - 8 marca 2015 r.), podczas których kolorowe spadochrony paralotniarzy zapełniają niebo nad doliną. Miejsca startu to Elfer przy Neustift i Kreuzjoch (Schlick 2000) przy Fulpmes. W zeszłym roku wystąpiło ok. 600 zawodników. Paralotniarze mają możliwość przetestowania najnowszego sprzętu (www.stubaicup.at).

Imprezowanie na śniegu
Dolina Stubai inauguruje sezon zimowy na lodowcu narciarskim Oktoberfest zwanym tu Weiße Wies'n („białe łąki”) (11 - 12 października 2014 r.). Do pogawędki przy oryginalnym piwie „Wiesn”, sprowadzonym z Munich, będzie przygrywać kapela.
Nieco później powita zimę Schlick 2000. Na tradycyjnej imprezie Winter Opening (6 grudnia 2014 r.) wystąpi znany szwedzki zespół Hermes House Band. Warto pamiętać, że ośrodek Schlick 2000 jest ulubiony miejscem spotkań w ciągu całego sezonu zimowego, czemu sprzyja przyjazna atmosfera oraz tutejsze schroniska, bary i restauracje. Na przykład, w każdy czwartek (od 25 grudnia br. począwszy) można tu połączyć nocne saneczkowanie z biesiadowaniem w jednej z tradycyjnych, alpejskich gospód. Kolejki linowe kursują do stacji pośredniej od 19:30 do 21, ułatwiając dostęp do  świeżo przygotowanych i oświetlonych tras.
Wraz z wiosennym słońcem pojawiają się na Schlick 2000 równie gorące imprezy przy panoramicznej restauracji Kreuzjoch: koncert plenerowy komicznego zespołu Dorf-Oxn (15 marca 2015 r.) oraz koniec sezonu zimowego Winterausklang-Fest (19 kwietnia 2015 r.).
Adwentowe tradycje
Dolina Stubai co roku kultywuje tradycyjne procesje diabłów Tuifl-Läufe, podczas których młodzi  mężczyźni przebierają się we własnoręcznie przygotowane, przerażające kostiumy. To pozostałość po pogańskim rytuale, który miał odstraszyć złe duchy zimy. Pochody odbywają się w czterech miejscowościach: Neusfit (30 listopada br.) oraz Fulpmes, Tefles i Schönberg (3 i 5 grudnia br.). Wydarzenie tylko dla osób o mocnych nerwach.
Dużo przyjemniejsze wrażenia czekają na wystawach szopek bożonarodzeniowych, wykonanych przez lokalnych rzemieślników, które można obejrzeć 6 i 7 grudnia br. w centrum  Vinzenzheim w Neustift, w Pfarrwidum w Fulpmes, w ratuszu Gemeindesaal w Mieders oraz w Domanigsaal w Schönberg. Dodatkowo miejscowa grupa teatralna wystawi świąteczne jasełka w ratuszu w Mieders  (29 i 30 listopada, 13, 14, 20 i 21 grudnia 2014 r.). Zwieńczeniem świąt Bożego Narodzenia będzie refleksyjny koncert w kościele parafialnym w Neustift (27 grudnia br.).
Coś dla smakoszy i rodzin z dziećmi
W sezonie zimowym co piątek odbywa się jarmark rolniczy (Bauernmarkt) w Musikpavillon w Neustift, gdzie można kupić m.in. doskonałe tutejsze sery, wędliny, likiery, miody, świece oraz owczą wełnę. Natomiast 9 oraz 10 stycznia 2015 r. w ramach kolejnej edycji nocy smakoszy - Dine & Wine, doceniona przez przewodnik kulinarny Gault Millau, restauracja Schaufelspitz na lodowcu Stubai przygotuje 6-daniowe ucztę z winem.
W Dolinie Stubai koniec starego i początek nowego roku może być wyjątkowy także dla dzieci. Podczas imprezy przedsylwestrowej BIG Family Vorsilvester (30 grudnia 2014 r.) maluchy będą mogły zobaczyć LED-owe postacie bajkowe, pokaz ognia oraz pokaz fajerwerków. Zabawa zaczyna się o godzinie 17:30 przy jeziorze Kampler w Neustift. Maskotki z ośrodka Schlick 2000 będą się bawić z dziećmi w ramach festiwalu BIG Ron’s Kinderfest (17 lutego 2015 r.). W programie przewidziano malowanie buziek i wiele innych atrakcji.
Warto wybrać się na jeden z wieczornych pokazów Night-Shows, podczas których można obejrzeć popisy instruktorów lokalnych szkół narciarskich (m.in. freestyle, snowboard, zjazd w formacji) oraz pokazy ogni sztucznych. Na stacji pośredniej Froneben przy Schlick 2000 odbędą się 29 grudnia br., 5 i 28 stycznia, 4, 11, 18 i 25 lutego 2015 r. oraz 4 marca 2015 r. (start o 20:30 godzinie, trwa 1 godzinę). Pokazy będą się odbywać także przy wyciągu Sonnenberg w Milders (dzielnica Neustift).

* * *

DOLINA STUBAI - najpiękniejsza dolina Alp
Austriacka Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol. Ma dobre połączenie komunikacyjne z Niemcami, Szwajcarią, Włochami (autostrada przez przełęcz Brenner) oraz innymi regionami Austrii. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i jest otoczona 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

0 comments: