Polak na wakacjach preferuje średni standard

11.8.14 Anonimowy 0 Comments

Jakie hotele najczęściej wybieramy podczas prywatnych podróży? Zmianom preferencji turystycznych na przestrzeni ostatnich trzech lat przyjrzał się serwis hotele.pl. Główny wniosek z analizy jest taki, że Polacy coraz częściej nocują w obiektach typu pensjonaty czy domy wczasowe i niezmiennie lubią 2* i 3*.

 Cypr InterContinental Aphrodite Hills Resort Hotel

fot. PojechaneWakacje.pl

Analizie poddanych zostało pięć najczęściej wybieranych przez turystów miast: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk.  Tendencje widoczne od 2012 r. jednoznacznie wskazują, że prywatnie podróżujemy w średnim i niższym standardzie. Świadczy o tym utrzymujący się na stałym poziomie udział procentowy hoteli 3* w wyborach turystów odwiedzających wszystkie pięć miast. Średnio co trzecia rezerwacja dotyczy noclegu właśnie w tej kategorii hotelach. Zbliżony poziom zaobserwować można również w przypadku hoteli z 2*.

Większe wahania hotele.pl zaobserwowały wśród obiektów 5* i 4*. W Warszawie, w 2012r. aż 15% stanowiły noclegi w 5*, podczas gdy rok później już 16,5%. Do końca lipca tego roku na hotel najwyżej kategorii w Stolicy zdecydowało się niemal 10% turystów. Z kolei we Wrocławiu to kategoria z największym spadkiem udziału we wszystkich rezerwacjach: z 15,2% w 2012r, aż do 4,5% rok później.

W Gdańsku powody do zadowolenia mają właściciele obiektów typu pensjonaty i domy wczasowe. Udział rezerwacji w nich rośnie nieprzerwanie od 2012r., kiedy wyniósł 19,2%, rok później już blisko 28%, a do końca lipca 2014r. to już 39%. Równie wysoką dynamikę w tej kategorii odnotowano w Krakowie, gdzie udział procentowy pensjonatów systematycznie rośnie: w 2012r. wyniósł 8,6%, w 2013r. już 10,5%, a do końca lipca tego roku sięgnął niemal 20%.

- Wśród podróżujących prywatnie rośnie świadomość dokonywanych wyborów i standardu jaki w zamian otrzymują. Świadczy o tym nie zagrożona od kilku lat pozycja hoteli 2* i 3*, których udział procentowy utrzymuje się na zbliżonych poziomach. W większości to obiekty, gdzie stosunek jakości do ceny jest zadowalający dla klientów, którzy podróżują w opcji ekonomicznej. Polacy rezerwując noclegi zdecydowanie stawiają na przystępną cenę – komentuje Kinga Fromlewicz z hotele.pl

0 comments: