Podróż śladami instytucji Unii Europejskiej

3.6.14 Anonimowy 0 Comments

W tym roku mija 10 rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jest to dobry moment na pierwsze podsumowania i ocenę naszych działań w Europie. 10–lecie może być również doskonałym pretekstem do podróży i zwiedzenia głównych gmachów Unii Europejskiej.

Strasburg, Bruksela oraz Frankfurt nad Menem to popularne europejskie miasta, które wyróżniają się wielokulturowością oraz ciekawą architekturą. W miastach tych mieszczą się również główne instytucje Unii Europejskiej. To właśnie tam podejmowane są decyzje, które dotyczą wszystkich członków wspólnoty.
Poniżej przedstawiamy propozycje w wybranych miastach, które można znaleźć na portalu Casamundo.pl, specjalizującego się w wynajmie domów wakacyjnych i apartamentów w całej Europie.

Obrady w Strasburgu
Parlament Europejski jest jedną z najchętniej odwiedzanych instytucji UE. Europarlament ma swoje siedziby w 3 europejskich miastach: w Brukseli, Strasburgu oraz w Luksemburgu.  We Francji mieści się oficjalna siedziba Parlamentu Europejskiego. Co miesiąc posłowie zbierają się na 4 dni w budynku Immeuble Louise Weiss, aby głosować i debatować podczas sesji plenarnej. Zwiedzający mogą przysłuchiwać się obradom parlamentu i zobaczyć, jak w praktyce wygląda ustanawianie prawa dla członków UE.  Turyści mogą zwiedzić Parlament za darmo zarówno podczas obrad plenarnych, jak i w okresie poza sesjami. Jest również możliwość zwiedzenia budynku z przewodnikiem, który dodatkowo omówi główne funkcje parlamentu i odpowie na wszelkie pytania zwiedzających. Aby mieć pewność, że dostaniemy się do gmachu budynku warto odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji.

Urlopowicze, którzy wybierają się do Strasburga mogą zatrzymać się w jednym z apartamentów w centrum miasta. Warto spędzić kilka dni w samym sercu miasta. Centrum miasta zostało bowiem sklasyfikowane przez UNESCO jako światowe dziedzictwo ludzkości.

Stolica Unii Europejskiej
Niekwestionowaną stolicą Unii Europejskiej jest Bruksela – ponad 50 międzynarodowych organizacji wybrało na swoją siedzibę właśnie to miasto. W Brukseli znajduje się między innymi Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska, Komitet Regionów czy też Parlament Europejski. Wszystkie instytucje UE mieszczą się przy tzw. europejskiej dzielnicy, w sąsiedztwie placu Luksemburskiego. Jedną z najchętniej odwiedzanych instytucji jest Parlament Europejski, który jest organem prawodawczym UE. Oficjalna siedziba Parlamentu znajduje się w Strasburgu. Ze względu na to, że większość pozostałych instytucji UE znajduje się właśnie w Brukseli, Parlament postanowił wybudować kompleks również w stolicy Belgii. W Brukseli odbywają się posiedzenia komisji parlamentarnych oraz niektóre posiedzenia plenarne Parlamentu. Instytucja jest otwarta dla turystów. Gmach Parlamentu można zwiedzać indywidualnie bądź w grupie zorganizowanej. Zwiedzający na starcie otrzymują poręczny przewodnik multimedialny, który można ustawić na jeden z 24 języków europejskich. Dzięki temu na poszczególnych etapach zwiedzania przewodniki wyświetlą ciekawe informacje i krótkie filmiki. Zwiedzanie Parlamentu Europejskiego jest bezpłatne. Osoby indywidualne mogą zwiedzać Parlament Europejski od poniedziałku do piątku w określonych godzinach. Większa liczba turystów i grupy zorganizowane powinny odpowiednio wcześniej uprzedzić o swojej wizycie.

Turyści wybierający się do Brukseli mogą zamieszkać w wygodnym apartamencie przy Boulevard Anspach w pobliżu Wielkiego Placu i fontanny Manneken Pis.

Frankfurt na wagę złota
Polacy, którzy wybierają się do naszych zachodnich sąsiadów mogą zwiedzić Europejski Bank Centralny. Instytucja pełni funkcję banku centralnego Unii Europejskiej, a także banku emitującego wspólną walutę euro dla 18 spośród 28 państw członkowskich.
Obecnie pracownicy EBC pracują w czterech budynkach w różnych częściach miasta. W tym roku powinna zostać oddana do użytku nowa siedziba Europejskiego Banku Centralnego, która powstaje na terenie frankfurckiej Grossmarkthalle. Dzięki temu większość pracowników Banku będzie pracować w jednym miejscu. Osoby zainteresowane już teraz mogą bezpłatnie zwiedzić nową siedzibę Banku, która budowana jest w oparciu o dwa kryteria: funkcjonalności oraz ekologii. Aby zwiedzić nową siedzibę, koniecznie trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji. Obecnie czas oczekiwania wynosi ok. 3 miesiące. Warto, więc już teraz zastanowić się nad planem podróży by odpowiednio wcześniej wysłać zgłoszenie.

Polacy planujący podróż do Frankfurtu mogą zatrzymać się w gustownie urządzonym apartamencie, który znajduje się w pobliżu centrum miasta. Nieopodal apartamentu jest dobre połączenie komunikacyjne. Dzięki temu łatwo dotrzeć do innych części miasta.

Planując urlop w jednym z trzech europejskich miast warto odwiedzić główne instytucje Unii Europejskiej. Turyści mogą zwiedzić i bezpłatnie zobaczyć miejsca, w których od lipca zaczną pracę posłowie wybrani w ostatnich wyborach do Europarlamentu.

0 comments: