Gdańsk: kąpielska z błękitną flagą

3.6.14 Anonimowy 0 Comments

Błękitną flagę przyznano gdańskim kąpieliskom Jelitkowo, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Stogi, Sobieszewo oraz Orle . To pierwszy sezon, w którym nad gdańskimi plażami będzie powiewało aż pięć takich znaków! Nowym kąpieliskiem uhonorowanym międzynarodowym wyróżnieniem jest Gdańsk Orle. Ponadto, kolejny rok z rzędu Błękitną Flagę otrzymała przystań jachtowa Marina Gdańsk.Błękitna Flaga to międzynarodowy program promujący kąpieliska i przystanie żeglarskie, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, informacji i edukacji ekologicznej oraz bezpieczeństwa. Miasto Gdańsk może się pochwalić nie tylko pięknymi, ale także czystymi i bezpiecznymi plażami oraz atrakcyjną mariną. Jest to najwyższy światowy poziom, a sam znak jest rozpoznawalny na całym globie.

Błękitna Flaga jest międzynarodowym programem Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education - FEE), pozarządowej organizacji ekologicznej z siedzibą w Danii, utworzonej w 1981 roku, zrzeszającej organizacje narodowe pełniące rolę krajowych koordynatorów programów FEE. Certyfikatem Blue Flag na 2014 rok wyróżnionych zostało ponad 4000 plaż i marin w 48 krajach.

Normy programu Błękitna Flaga w zakresie czystości wody na kąpieliskach są znacznie bardziej rygorystyczne niż uregulowania polskie czy nawet unijne. Przyznanie tego prestiżowego wyróżnienia dla gdańskich kąpielisk jest wyrazem uznania dla wieloletnich wysiłków podjętych przez MOSiR w Gdańsku – administratora plaż i przystani – w celu dostosowania obiektu do najwyższych standardów dla tego typu obiektów.

Oprócz odpowiednich parametrów wody, czystości plaży, udogodnień dla osób niepełnosprawnych, informacji ekologicznej, ważnym aspektem są również działania związane z aktywnością osób korzystających z plaż. Tu propozycję MOSiR w Gdańsku stanowi szereg imprez i akcji sportowych oraz rekreacyjnych, odbywających się na plażach bądź w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Są to m.in. Triathlon Gdańsk, Mistrzostwa Europy w Skimboardingu, turnieje siatkówki plażowej, regaty żeglarskie, zajęcia z jogi, akcja parkrun czy pilates.

Błękitne flagi będą powiewały nad przystanią i kąpieliskami przez cały sezon 2014.

źródło kapieliskagdansk.pl

0 comments: