Wiedeń: Letnie kąpiele w Dunaju

6.5.14 Anonimowy 0 Comments

Kto w miejskim upale szuka ochłody, w Wiedniu znajdzie ją bez problemu. W końcu miasto leży nad Dunajem, do którego brzegów można dotrzeć metrem w ciągu kilku minut z samego centrum.
Alte Donau, Bad und CafeDanube Tower


Segelschiffe an der Alten Donau


Sunset at Old Danube


MS Blue Danube auf Donaukanalrundfahrt


MS Wien vor der Donaucity
Tylko 7 stacji metra dzieli Plac św. Szczepana od ulubionego miejsca wypoczynku wiedeńczyków. Stary Dunaj, dawna odnoga rzeki, ze względu na czystą wodę i zbliżony do pierwotnego kształt brzegów jest prawdziwą oazą wypoczynku, która co roku przyciąga ok. 1,5 miliona odwiedzających. W gorące dni ochłodę zapewniają odkryte baseny, jak np. Gänsehäufl z plażą o długości 2 km i wydzieloną strefą dla nudystów albo szczególnie lubiany przez dzieci Angelibad z brodzikiem i pirackim statkiem. Wypożyczalnie nad Starym Dunajem oferują aż 500 łodzi wiosłowych, motorówek i rowerów wodnych, można się także zapisać na lekcje żeglarstwa. Od maja do września wypożyczalnie organizują również romantyczne rejsy przy świetle księżyca i z lampką Prosecco. O zaopatrzenie dba prawie 40 lokali gastronomicznych, z których duża część leży przy samej wodzie.

Rekordy frekwencji w lecie bije wyspa na Dunaju, do której można wygodnie dotrzeć trzema liniami metra (U 6, U1, U 2) albo rowerem. W pogodne dni miejsce to odwiedza nawet 300 000 miłośników słonecznych i wodnych kąpieli. Wyspa mierzy 21 km i stanowi właściwie efekt uboczny przeprowadzonej w latach 70. regulacji Dunaju. 70 hektarów łąk, 180 hektarów lasów i 1,8 miliona drzew i krzewów czyni wyspę jednym z największych miejskich terenów wypoczynkowych w Europie. Zatoczki, trawiaste i piaszczyste plaże zachęcają do kąpieli. Na wyspie są też wypożyczalnie sprzętu pływającego, rowerów i desek surfingowych, atrakcje takie jak narty wodne, szkoły surfingu, park linowy, boiska do siatkówki plażowej, grille i rozległa sieć ścieżek do spacerów, joggingu i jazdy na rolkach. Inselinfo koło mostu Reichsbrücke udziela na miejscu wszelkich informacji na temat ulubionej wyspy wiedeńczyków.

Modre fale Dunaju można podbijać także łodzią albo statkiem – wystarczy tylko skorzystać z usług DDSG Blue Danube. Sześć statków tego przedsiębiorstwa żeglugowego pływa po Kanale Dunajskim i samym Dunaju. W ofercie są rejsy turystyczne i tematyczne, a nawet rejs z wyszynkiem młodego wina, muzyką i jedzeniem. Na wycieczkę do Bratysławy można się wybrać katamaranem Twin City Liner, który z przystani przy Schwedenplatz dociera do stolicy Słowacji w ciągu zaledwie 75 minut.

  • Stary Dunaj, 1210 + 1220 Wien, www.alte-donau.info; rejsy przy pełni księżyca: 14.5, 13.5, 12.7, 10.8, 8.9.2014

  • Gänsehäufl, Moissigasse 21, 1220 Wien, www.gaensehaeufel.at

  • Angelibad, An der Oberen Alten Donau, 1210 Wien, Tel. +43-1-263 22 69

  • Wyspa na Dunaju, 1210 + 1220 Wien

  • DDSG Blue Danube, www.ddsg-blue-danube.at

  • Twin City Liner, Przystań Wien City, Schwedenplatz, 1010 Wien, www.twincityliner.com


 

0 comments: