Kłajpeda nad Bałtykiem i Zalewem Kurońskim

31.5.14 Anonimowy 0 Comments

Największym miastem nadmorskim Litwy jest Kłajpeda – świetny punkt wypadowy na Mierzeję Kurońską i jednocześnie ciekawe miasto. Nadmorskie miasto położone nad Zalewem Kurońskim, do 1923 nosiło nazwę Memel.fot. D.Garbačauskienė/lithuania.travel

W 1252 Krzyżacy rozpoczęli tu budowę zamku Memelburg. W latach 1466-1657 leżące w Prusach Książęcych miasto było lennem Polski. Późniejsze lata przyniosły zmiany Kłajpedzie, która należała m.in. do Szwecji, Rosji, Prus, Niemiec, Litwy, ZSRR, a od marca 1990 ponownie do Litwy.
Będąc w  Kłajpedzie warto zwiedzić Stare i Nowe Miasto, ruiny zamku krzyżackiego z najstarszym zachowanym na Litwie brukiem pochodzącym z XVI w. oraz spichrze z XVIII w. i port. Muzea Zamkowe, Kowalstwa oraz Zegarów również warte są zobaczenia. Część turystów zapewne zainteresuje odwiedzenie jednego z najstarszych na Litwie browaru Svyturys – działającego od 1784 r. Do największych atrakcji miasta turyści zaliczają Litewskie Muzeum Morza i Delfinarium znajdujące się w dawnej twierdzy pruskiej na brzegu morza.

W delfinarium oprócz pokazów delfinów niebywale oklaskiwane są też występy fok. Pokazy delfinów i fok można oglądać zarówno z trybun jak i pod wodą przez wielkie okna widokowe w podwodnej kawiarni. Występujący przy Muzeum Morskim lew morski to kolejny aktor przyciągający publiczność. Obok muzeum, w fosie dawnej twierdzy, rezydują foki oczekujące na prezenty w postaci śledzi. Śledzie do karmienia fok sprzedawane są na miejscu.
Od maja aż do jesieni w Kłajpedzie wszędzie słyszy się muzykę. Już w maju Kłajpeda świętuje otwarcie sezonu letniego, czemu towarzyszy Dzień Muzyki Ulicy. Na przełomie maja i czerwca ma miejsce Jazz Festiwal na Zamku w Kłajpedzie. Popularny międzynarodowy festiwal jazzowy przeznaczony jest dla miłośników tego gatunku muzyki będących w różnym wieku, o różnych gustach muzycznych i różnym muzycznym przygotowaniu. Festiwal odbywa się na Placu Teatralnym na Starym Mieście. Jednym z ciekawszych festiwali jest odbywający w Kłajpedzie się 24 czerwca Festiwal Karylionów. Charakterystyczny dźwięk, jaki wydobywa się podczas koncertowania wart jest podróży do Kłajpedy i wysłuchania melodii w Sali Koncertowej miasta. Karylion znajdujący się w Kłajpedzie składa się z 48 dzwonów i jest największym instrumentem muzycznym Litwy. 25 lipca ożywia miasto kolejny festiwal – Festiwal Morza, który jest największą imprezą odbywającą się latem na Litwie. Przyciąga ponad pół miliona gości i składa się z ponad 100 różnorakich wystaw, pokazów, pochodów, koncertów, targów, ulicznych imprez i wielu innych. Festiwale i dni muzyki przyciągają do tego nadmorskiego miasta wielu turystów, zaś huczne Święto Morza zwane jest tu letnim Bożym Narodzenie.
Kłajpeda ma bogatą i zróżnicowaną bazę noclegową i dobre położenie, co pozwala być miastu świetną bazą wypadową zarówno na piaszczyste, czyste plaże Mierzei Kurońskiej, gdzie można się przedostać promem, jak i w stronę bardziej rozrywkowej Połągi i Świętej ze żmudzkim cmentarzyskiem pogańskim.
Warto pamiętać, że Kłajpeda położona jest między dwoma z czterech działających na Litwie uzdrowisk – między Neryngą i Połągą, co oznacza, że okoliczny klimat ma działanie uzdrawiające, a po zwiedzaniu, pobycie na plaży lub uprawianiu któregoś ze sportów letnich jest gdzie odpocząć i skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i relaksujących w którymś z znajdujących się w Kłajpedzie i okolicy SPA.

[mappress mapid="302"]

0 comments: