Madryt zaprasza na Festyn Świętego Izydora

16.4.14 Anonimowy 0 Comments

Festyn Świętego Izydora jest wyjątkową okazją do poznania tego, co w Madrycie najbardziej autentyczne i typowe. Obchodzony jest w maju, kiedy to chulapos i goyescos (mieszkańcy Madrytu ubrani w typowe tutejsze stroje) wychodzą na ulice, aby bawić się przy muzyce, tańczyć chotis i jeść ku czci swego patrona. W tym czasie odbywają się też prestiżowe Walki Byków Świętego Izydora. 

Kiedy?
Festyn Świętego Izydora odbywa się w Madrycie co roku około 15 maja, dnia imienin świętego. Dodatkowo na arenie walki byków Las Ventas odbywają się Walki Byków Świętego Izydora, w których biorą udział najlepsi torreadorzy.

Co znajdziesz?
Wyjątkowa okazja do poznania najbardziej typowych zwyczajów Madrytu, wielkiej stolicy, która zachowała swój ludowy charakter. W świąteczny weekend mają miejsce koncerty i parady w centrum miasta. Poza tym wielu mieszkańców Madrytu wychodzi na ulice w strojach chulapos i goyescos, a w powietrzu rozbrzmiewa muzyka chotis (typowy madrycki taniec). W całym mieście organizuje się też atrakcje dla dzieci, a wieczorem zabawy taneczne. Zaletą jest to, że większość tych atrakcji jest bezpłatna.

Koniecznie musisz zobaczyć

Łąka św. Izydora: jest to miejsce, gdzie przed południem dnia 15 maja przeżywa się autentyczny Festyn Świętego Izydora. Wybierają się tu tłumy w procesji do pustelni świętego, gdzie, jak nakazuje tradycja, należy napić się wody ze źródła. Tego dnia wszyscy jedzą na łące, na której na straganach z jedzeniem oferuje się typowe madryckie dania. Teren ten wypełnia się chulapos, muzyką i tłumem spragnionym rozrywki. Łąka znajduje się nad rzeką Manzanares, naprzeciwko stadionu piłkarskiego Vicente Calderón.

L as rosquillas: są to typowe dla tych świąt słodycze z dodatkiem anyżu; noszą nazwę głupich (bez polewy), roztropnych (z polewą cytrynową) i św. Klary (z lukrem)

U n chotis tańczony przez parę chulapos: to typowy obrazek tego festynu i na pewno ujrzysz go na Łące św. Izydora. Jest to wyraźna oznaka, że Madryt nadal zachował swą autentyczność.

Popołudnie z korridą na arenie walki byków Las Ventas: Festyn św. Izydora oferuje 24 popołudnia walk byków z udziałem jednych z najlepszych matadorów.

Noc zabaw tanecznych: w czasie tych dni jest ich wiele w Madrycie, ale najbardziej znana jest zabawa „Las Visillas”, która odbywa się przy moście Puente de Segovia. W czasie ich trwania odbywają się bezpłatne koncerty, są stragany z jedzeniem, atrakcje dla dzieci i dużo zabawy.

Typowa pamiątka: na przykład palpusa (czapka, którą nosi chulapo), safo (chustka noszona na szyi) albo jedna z chust z Manili, które zakładają chulapas. Jeśli chcesz poznać dokładny program festynu oraz mieć zawsze aktualne informacje, polecamy skontaktować się z biurami informacji turystycznej miasta Madrytu.0 comments: