Hotele: Poznań drożej, Katowice taniej

19.4.14 Anonimowy 0 Comments

W marcu podróżujący służbowo płacili więcej za noclegi w hotelach 5* i 3*, gdzie średnia cena za dobę wzrosła w porównaniu marca 2013. Nadal najczęstszym celem biznesowych wyjazdów jest województwo mazowieckie, które utrzymuje pozycję lidera, rośnie za to liczba podróży do województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.


fot. pojechanewakacje.pl

Średnie ceny za dobę w największych polskich miastach w porównaniu do  cen z marca 2013r. odnotowują dynamiczne zmiany. I tak, na przykład w Poznaniu średnia cena za pokojonoc wzrosła 
o 21% do poziomu 271 zł, a w Katowicach spadła o 13% do 205 zł.

Gdzie śpimy?

Osoby podróżujące służbowo w marcu chętniej wybierały nocleg w hotelach 4*, na które decydował się co czwarty klient. W tej kategorii odnotowano wzrost złożonych rezerwacji o 1,2%. Nadal blisko połowa (47%) podróżujących w interesach bookuje noclegi w hotelach 3*, których udział pozostaje praktycznie na niezmienionym poziomie.
Wśród osób podróżujących prywatnie największy, bo ponad 6% spadek zainteresowania 
w porównaniu do ubiegłego roku odnotowały hotele 5*. Co ciekawe, wzrosty notują obiekty 1* i 2*, które wspólnie stanowią ponad 20% wszystkich rezerwacji.

Kiedy rezerwujemy?

Podróżujący biznesowo stawiają na rezerwacje z wyprzedzeniem kilkudniowym i praktycznie czas wyprzedzenia zwiększył się w niemal wszystkich kategoriach hoteli o jeden do trzech dni. Z tygodnia do sześciu dni spadło wyprzedzenie składanych rezerwacji w obiektach z 4*.
Statystyki pokazują, że wybierając się prywatnie na wyjazd, o noclegu myślimy z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i okres ten cały czas się wydłuża o kolejne dwa - trzy dni. Ciekawą obserwacją jest fakt, że najwięcej, bo ponad dwa tygodnie wcześniej rezerwowane są obiekty 5* 
(15 dni) i 1* (17 dni).

Ile płacimy?

Średnia cena za dobę w hotelach 4*, coraz chętniej wybieranych podczas podróży służbowych w marcu wyniosła 308 zł i zanotowała spadek o 1,3%. Za dobę w obiektach z 5* klienci korporacyjni musieli zapłacić 489 zł, czyli o 12% więcej niż przed rokiem. Z kolei w hotelach 3* średnia cena wyniosła 223 zł (wzrost o 3,5%).
Podczas prywatnych podróży trzeba było w marcu liczyć się z wyższymi cenami jedynie w hotelach z najwyższą kategorią, bo hotele 5* podrożały o 2% w marcu. Najpopularniejsze podczas indywidualnych wyjazdów obiekty z 3* potaniały o 1,7% do 195 zł.

0 comments: